KÜRT TİLKİSİ RAWA MAJİD’İN TÜRKİYE’DEN İADESİ ZOR

İsveç ve Türkiye arasındaki soğuk ilişki, çete suçlarıyla mücadeleyi de etkiliyor. "Kürt Tilkisi" hakkındaki cezai soruşturmalarda savcılar, Türkiye'den onu adalete teslim etmesini istemeyi bekliyor. Savcı Anna Hankkio, şu anda ülkeler arasındaki havanın nasıl olduğu düşünüldüğünde, işbirlikleri, transferler veya iadeler hakkında toplantı veya tartışma zamanı olmadığını söylüyor.

KÜRT TİLKİSİ RAWA MAJİD’İN TÜRKİYE’DEN İADESİ ZOR
KÜRT TİLKİSİ RAWA MAJİD’İN TÜRKİYE’DEN İADESİ ZOR Admin
Bu içerik 1591 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’teki çeteleşme ve organize suçlarda "Kürt Tilkisi" olarak bilinen Rawa Majid, Türkiye’ye kaçmış ve oradan işlerini yürütüyor. İsveç ile Türkiye arasında suçluların iadesine ilişkin bir anlaşma yok. Bu nedenle ”Kürt Tilkisi” Rawa Majid, Türkiye’deki lüks yaşamını sürdürüyor.

”Kürt Tilkisi” olarak bilinen Rawa Majid, İsveç'in en çok aranan suçlularından biridir. Ciddi uyuşturucu suçlarından ve cinayete hazırlıktan ve azmettirmekten şüpheleniliyor. Stockholm bölgesinde devam eden şiddet dalgasında, onun çatışmalarının en az yedi şiddet olayının kaynağı olduğu düşünülüyor.

Expressen gazetesinin haberine göre, ancak Rawa Majid'in kendisi Türkiye'ye kaçtı ve orada vatandaş olmayı başardı. Türkiye'yi terk etmesi halinde tutuklanıp İsveç'e getirilebilir. Aksi takdirde geriye kalan tek seçenek Türkiye'den onu yargılamasını istemek, ki bu çok ender bir harekettir, deniliyor.

Uyuşturucu suçlarını soruşturan savcı Henrik Söderman, ”Türk makamlarından bunun kendileri açısından da bir alternatif olduğu bilgisini aldık” diyor. Böyle bir sözde kovuşturma devri en az bir kez, Türkiye çete lideri Denho Acar'ı 2018'de İsveç'te 2000'lerde işlenen birkaç ciddi suçtan yargıladığında gerçekleşti. Acar tüm davalardan beraat etti.

Türkiye ile İsveç arasındaki NATO görüşmelerindeki isteklere de değinen Henrik Söderman, ”Türkiye ile somut tartışmalara katılmıyorum. Bunu Adalet Bakanlığı yapıyor, ben o tartışmadan uzak duruyorum” diyor  

Cinayet hazırlığını araştıran savcı Anna Hankkio, Mart ayında Rawa Majid'in beş şüpheli suç ortağı hakkında suçlamada bulunmak için iddianamesini hazırlıyor. İddianame hazırlanmasındaki amacın dosyanın Türkiye'ye devredilmesinin bu şekilde gerçekleşebileceğine, ancak böyle bir talebin, kısmen NATO sürecindeki karışıklık nedeniyle gecikeceğine inandığını söylüyor.

Henrik Söderman bile, Rawa Majid'in adalete teslim edilmesi için Türkiye'ye olası bir talebin geçerli hale gelmesinin biraz zaman alacağına inanıyor.

Savcı, ”Türkiye'nin bir dizi bakanlar toplantısını ve ülkeler arasındaki işbirliğine ilişkin diğer konuları iptal ettiği biliniyor. Bu nedenle, kış aylarında bu konuyu şimdi ele almanın pek uygun olmadığı düşünülmüştür. Aynı zamanda, tartışmanın devam ettiğini biliniyor.  Bu canlı bir sorun, ama ayağımızı bastığımız yerde hiçbir şey yok. Yargılanmasının önemli olduğu açık, bunun ne zaman ve nasıl olacağıdır. Yakın vadede değil uzun vadede olduğunu düşünüyorum” yorumunu yapıyor.

İsveç Kürt Tilkisi Rawa Majid Türkiye suç adalet iade NATO
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ