MİLLİ EĞİTİM TARİKATLARA TESLİM EDİLDİ

Milli Eğitim Bakanlığı FETÖ olayından ders almamışa benziyor. Bakanlık, dini vakıflarla imzaladığı protokoller ile körpe çocukları bu vakıfların eğitim programları adı altında eline veren bir politika izlemeye devam ediyor.

MİLLİ EĞİTİM TARİKATLARA TESLİM EDİLDİ
MİLLİ EĞİTİM TARİKATLARA TESLİM EDİLDİ
Bu içerik 1671 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 


Milli Eğitim Bakanı İsmet Yıldız, çocuk taciz ve tecavüzleriyle Türkiye’nin gündeminde olan Ensar Vakfı’yla imzaladığı eğitim protokolu ile tekrar gündeme oturdu. MEB’nın imzaladığı protokoller dini vakıf adı altında çalışan sadece Ensar Vakfı’yla değil, aynı zamanda İlim Yayma Cemiyeti, Birlik Vakfı gibi dinsel kurumlar da var.

Bakanlık yaptığı müfredat değişikliği ile okullarda dini içerikli dersleri büyük ölçüde artırırken, Atatürk ilkelerine, cumhuriyetin değerlerine yok denilecek derecede yer vermesi büyük kaygılara ve tartışmalara yol açmıştı. Laik eğitim kurum ve kuruluşları tepkilerini dile getirmeye devam ediyorlar ama bakanlık üç maymunu oynamaya devam ediyor.

CHP bu duruma tüm gücüyle karşı mücadele vermeye devam ediyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, “MEB Temmuz ayında yaptığı protokollerle İlim Yayma Cemiyeti, Ensar Vakfı ve Birlik Vakfı'nın eğitim alanına girmesine neden olmuştur. Protokoller incelendiğinde vakıfların istedikleri gibi eğitim alanlarında faaliyet yapabileceği görülmektedir. Özellikle Ensar Vakfı tarafından hazırlanacak yeni öğretim programlarının da kurumlarda uygulanabilmesine imkan tanınması MEB'in iradesinin teslimi anlamına gelmektedir.” dedi.

Lale Karabıyık, “Biz, yaptığımız incelemelerde protokolün ayrıntılarında gizli olan büyük teslimiyeti ve ortaya çıkan riskin korkunç boyutlarını fark ettik. MEB, Birlik Vakfı ve İlim Yayma Cemiyeti'nin eğitim alanında her türlü proje yapabilmesine imkan tanımaktadır; ayrıca iradesinin ve yetkisinin bir bölümünü vakıflara devretmektedir. Bu protokol dışında yapılacak projelerin, bu protokole eklenmesi düşündürücüdür. MEB yapılan protokolü ilgilendirmeyen 11. Maddesindeki  ‘Protokol tarafları, bu protokol dışında ortak projeler geliştirip uygulayabilir’ ifadesi ile vakıfların faaliyet alanını genişletmiştir. İktidar vakıfları geleceği şekillendirme aracı olarak kullanıyor” ifadelerine yer vererek, büyük ölçüde tepkisini dile getirdi.

Bir Anlaşmada Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Nakşibendi tarikatının Ankara kolu olarak bilinen Muradiye Kültür Vakfı arasında imzalanan protokol kapsamında Ankara’da 31 çocuk evi açıldığı ortaya çıktı. Apartman dairesi şeklindeki bu evlerde 5 ya da 6 çocuğun kaldığı ve çocukların bakımı için ise 3 personelin görevlendirildiği, protokol kapsamında vakfın önümüzdeki günlerde 3 çocuk evi daha açacağı öğrenildi. İhmal ve istismar mağduru çocukları korumakla görevli bakanlık, tarikat evlerine emanet edilen çocukların umre gezisi, iftar programları, Kutlu Doğum Haftası adı altında denetlenemeyen etkinliklere katılmasına da göz yumdu.

Bugün eğitim penceresinden Ulusal Eğitim Sistemi’mize bakıldığı zaman bilimsel eğitimden AKP’nin iktidara gelmesiyle adım adım uzaklaştığı ve uluslararası yarışmalarda Türk öğrencilerin sonlarda yer aldığını görüyoruz. AKP, eğitim sistemiyle oynayarak kendini sürekli iktidarda kalmaya yol açabilecek bir gençlik yaratmaya çalışıyor. Bu gençliğin okumayan, sorgulamayan sadece kendisine söylenenleri yerine getiren bir biat kültürüyle yetişmesini sağlamaya çalışıyor.

Veliler üzerlerindeki baskılar nedeniye bu duruma yeterince tepki gösteremiyorlar. Tepki veren sivil toplum kuruluşları da susturulmaya çalışılıyor ya da yok sayılıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Ensar Vakfı İlim Yayma Cemiyeti Birlik Vakfı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Nakşibendi Muradiye Kültür Vakfı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ