İSVEÇ’TE ÖZEL İNGİLİZ OKULLARININ SAYISI ARTIYOR

İsveç’te özel okullara izin verilmesinden sonra en çok artan okul ve öğrenci sayısıyla İsveç – İngiliz okulları oldu. Bu okulların öğrenci sayısında yüzde 300 artış oldu.

İSVEÇ’TE ÖZEL İNGİLİZ OKULLARININ SAYISI ARTIYOR
İSVEÇ’TE ÖZEL İNGİLİZ OKULLARININ SAYISI ARTIYOR
Bu içerik 1349 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI


İsveç 1992 yılından itibaren özel sektöre okul açma izni verdi. Açılacak okullar İsveç eğitim sistemini uygun ve Okullar Genel Müdürlüğü’nün denetimine açık olacaktı. O günden sonra sayıları her geçen gün artmaya başlayan okullar aynı zamanda devletten öğrenci başına belli bir yardım alıyor. Bu durum zaman zaman başta Sol Parti olmak üzere bu okulların kar amaçlı çalıştığı ve öğrencilere verilmesi gereken olanaklardan kısıntı yaparak kar elde ettikleri eleştiri konu oldu.

İsveç Svenska Dagbladet gazetesine göre Uluslararası İngiliz Okulları’nın öğrenci sayısı 2008 – 2009 yılında 5 400 iken bugün 24 000’e ulaştı. Bu okullar eğitimde ders saatlerini yarı yarıya İsveççe ve İngilizce olarak düzenlemeleri gerekiyor. Fakat yapılan araştırmalar işin hiç de öyle olmadığını gösteriyor. Öğrenciler kendi anadilinde yeterlice başarılı eğitim alamıyorlar.

Linné Üniversitesi İkinci dil olarak İsveççe bölümünde öğretim görevlisi Annika Andersson, “Öğrencilerin kavramları önce kendi anadilinde öğrenmesi ve sonra bir başka dile çevirmesi gerekir” görüşünü ifade ediyor.


                                Karikatür "Şirket yönetimi sizin cömert yardımlarınız için teşekkür ediyor" yazıyor

Andersson, “Dolaysıyla yeni terim ve kavramlaröğrencinin anadilinde  okul tarafından sürekli kullanılmalıdır. Eğer bu yerine getirilmezse, ileriki sınıflardaki İngilizce eğitim iyi işlese de öğrencilerin kendi dillerinde yetersiz kalıyorlar” görüşünü savunuyor.

İsveç Özel Okullar İngiliz Okulları Eğitim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ