İSVEÇ OKULLARINDA BÜYÜK ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR

Pazartesi günü eğitime başlayan İsveç okulları büyük çaplı öğretmen açığı konusunda emekli öğretmenlerden medet bekliyorlar. Geçen yıl 2 279 emekli öğretmen (65 yaş ve üstü) okullarda görev aldı.

İSVEÇ OKULLARINDA BÜYÜK ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR
İSVEÇ OKULLARINDA BÜYÜK ÖĞRETMEN AÇIĞI VAR
Bu içerik 1593 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 


İsveç okullarında uzun zamandır var olan  öğretmen açığı bir türlü kapatılamıyor. Öğretmen okullarına yeterli başvuru yapılmadığı gibi üniversite mezunları da öğretmenliğe pek sıcak bakmıyorlar. Ayrıca emekli olan öğretmenler mesleğe devam konusunda pek istekli değiller. Bu nedenle emekliye ayrılan öğretmenlerin yerleri yenileriyle kapatılamıyor.

Öğretmenler Sendikası Başkanı Johanna Jaara Åstrand, “ Okullarımızdaki öğretmen açığı ürkütücü ve çok ciddi boyutlarda bulunuyor. Emekli olan öğretmenlerin yerine eğitilmiş, yetkili öğretmenlerle bu açığı kapatamıyoruz” ifadelerini kullanıyor. Bu durum okul yönetimlerini ve velileri oldukça tedirgin ederken, aynı zamanda da büyük bir sorun olarak görülüyor.

Okullar Genel Müdürlüğü’nün 2017/2018 istatistiklerine göre İsveç genelinde 2 279 emekli öğretmen görev aldı. Bu 2016 yılında 2 189 görev yaptı. Bu da tüm öğretmenler açısından yüzde 12 gibi bir oranda emekli öğretmenlerin okullarda görev almasını ortaya koyuyor.

İsveç eğitim sisteminde daha çok belli bir yaşın üstünde bulunan öğretmenler ağırlıklı olarak bulunuyor. Önümüzdeki yakın bir süre içerisinde 45 bin öğretmenin emekli olması bekleniyor. Bu sayıya türlü nedenlerle öğretmenlik mesleğinden ayrılanları da dahil etmek gerekirse, sayı oldukça kabarıyor.

Öğretmen yetersizliği, artan çocuk sayısı ve sınıfların kalabalık olması ders veren öğretmenlerde streslere yol açarken, bu mesleğe adım atmak isteyen gençleri de korkutuyor.

Devletin yetkili kurumları ve belediyeler, öğretmen sendikaları gençlerin neden öğretmenlik mesleğini seçmedikleri ya da neden öğretmen olmak istemediklerini çok ciddi bir biçimde mercek altına alarak yeni stratejiler belirlemeleri gerekiyor. Bu tür çalışmalara hız kazandırılmazsa, İsveç’te hem eğitimin kalitesi düşüyor hem de ileriki yaşlarda sorunlu çocukların toplumda boy göstermesinin önü açılıyor.

İsveç öğretmen eğitim okul açık emekli İsveç Öğretmen Sendikası Johanna Jaara Astrand
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ