TÜRKÇE ALMAN OKUL SİSTEMİNDE KALMALIDIR

Yurtdışında yaşayan Türklerin en büyük sorunlarının başında çocuklarının kendi anadili olan Türkçeyi doğru ve düzgün konuşamamaları ve yazamamaları gelmektedir. Yurdışındaki Türkler 1960 ile 1980 yılları arasındaki sıkıntılı dönemi atlatmışlar ve ekonomik rahatlığa kavuşmuşlardır. Bu karşın arkadan gelen kuşakların anadili olan Türkçe konusunda yetersiz kalmaları ise düşündürücüdür. Bu konuda Almanya’da yayınlanan bir haberi sunuyoruz.

TÜRKÇE ALMAN OKUL SİSTEMİNDE KALMALIDIR
TÜRKÇE ALMAN OKUL SİSTEMİNDE KALMALIDIR
Bu içerik 1085 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Almanya Türk Öğretmen Dernekleri Federasyonu (ATÖF) Eşbaşkanları Sayın Bilge Yörenç ve Sayın Yücel Tuna, Türkçe için verilen bunca mücadelenin sonu hüsranla bitmemeliydi dediler. Bu konuya ilişkin endişelerini dile getirerek şunları söylediler: 

“Türkçe Alman okul sisteminde kalmalıdır! Cumhurbaşkanı sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın UETD’ (Avrupalı Türk Demokratlar Birliği) nin 6.olağan genel kurulunda yaptığı konuşmada yurtdışındaki anadili öğretimi konusunda sözünü ettiği programlar gerçekten müjde midir?

Bu müjde bir süredir yoğun bir şekilde tanıtımı yapılan Türkçe öğretimini okul dışına taşıyan belli kurumlar aracılığıyla sürdürülecek ’hafta sonu okulları mıdır?’ 

Başta öğretmen ve veli dernekleri, Alman bilim insanları, eğitim sendikaları ve ikidilliliğin önemine inanan siyasetçilerin yıllar süren uğraşları sonucu birçok eyalette Türkçe branş dili olarak kabul ettirilmiştir.

Bunu tüm Almanya geneline yayma çabaları sürerken, müjde olarak sunulan ’hafta sonu okulları’ Türkçe derslerini okul dışına çıkarmak anlamına gelecektir.

Bu da uzun vadede Türkçenin branş dili olarak verilmesinin önünde bir engel olacak, not ortalamasını etkileyen ders olması konumundan uzaklaştıracaktır.

Türkçenin Fransızca, İspanyolca, Rusça vb. gibi prestijli diller konumunda ve branş dili olarak kalıcı olmasını istiyorsak söz konusu programdan vazgeçilmeli, bu yanlıştan dönülmelidir”


Kaynak: NRW Postası/Dortmund

Almanya ATÖF Almanya Türk Öğretmen Dernekleri Federasyonu Yücel Tuna Türkçe Anadil ders
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ