ROBOT TENGAİ İŞBAŞINDA

İsveçli teknoloji şirketi Furhat Robotics tarafından üretilen “Tengai” adlı robot yapay zekası sayesinde iş görüşmelerinde adaylarla mülakat yapmaya başladı.

ROBOT TENGAİ İŞBAŞINDA
ROBOT TENGAİ İŞBAŞINDA Admin
Bu içerik 929 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’in başkenti Stockholm’da çalışmalarını sürdüren Furhat Robotics adlı şirket üretiği robotla halkala ilişkiler uzmanları yerine iş görüşmelerinde işe alınacak adaylarla mülakatlar yapmaya başladı. Bu konuda tasarlanan robotun başarısının çok iyi olduğu belirtiliyor.

Robot Tengai (Tengay) mülakata gelen adaylara önyargısız yaklaşıyor ve sorular soruyor. Adayları işin başında bir teste tabi tutuyor. Tengai, adayların yaşı, görünüşü, cinsiyeti, etnik kökeni, ses tonu ya da aksanı konuları yok sayıyor. Adaylara sorular aynı biçimde ve aynı sırada soruluyor. Şirket yarafından yapılan açıklamada robotun hazır bazı ifadeleri ve jestleri de bulunuyor.

Robot Tengai’nin çok yakın bir gelecekte adaylara önyargısız mülakatlar yapabilmesini desteklemesi yönünden bir örnek teşkil edebileceği varsayılıyor.

Tengai’nin tanıtımı Dünya Ekonomik Formu’nun internet sayfasından yapıldı. Robotun ilk denemelerine Stockholm’un kuzey belediyesi olan Upplands-Bro iş görüşmelerine gelen adaylarla yaptığı belirtiliyor.

İsveç Stockholm Upplands-Bro Robot Tengai görüşme mülakat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ