İSVEÇ ELEKTRİKLİ UÇAK SATIYOR

Göteborg merkezli Heart Aerospace adlı şirket, elektrikli uçağı ES-30 ile ilk test uçuşlarını 2026'da yapmayı ve ilk teslimatları 2028'de gerçekleştirmeyi umuyor. CEO Anders Forslund, SvD İş Yaşamı ile yaptığı röportajda 50 mil gibi daha kısa rotaları hedeflediklerini söylüyor.

İSVEÇ ELEKTRİKLİ UÇAK SATIYOR
İSVEÇ ELEKTRİKLİ UÇAK SATIYOR Admin
Bu içerik 581 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Svenska Dagbladet gazetesine göre, her şey oldukça garip görünüyor. Yeni kurulan Heart Aerospace şirketi, Göteborg'un dışındaki Säve havaalanındaki endüstriyel bir tesiste, elektrikle çalışan yeni bir uçak geliştirmek için çalışıyor. Büyük salondaki yapı en çok metal bir balina iskeletini andırıyor. Ve orada, önde, yerden birkaç metre yukarıda, bilgisayar simülasyonlu bir uçuşun ortasında baş test pilotu Andy Larkman oturuyor.

Gazeteye konuşan CEO Anders Forslund Anders, “Şimdiye kadar 230 uçak sattık ama bu daha başlangıç. Vizyonumuz, sizi bulunduğunuz yerden doğrudan gideceğiniz yere götürebilecek küçük uçaklar olması gerektiğidir.”

Wikipedi’nin tanıma göre, Heart Aerospace AB, elektrikli operasyon için bir yolcu uçağı geliştiren bir İsveç sanayi şirketidir. Anders Forslund ve Klara Forslund tarafından 2018 yılında Göteborg'da kuruldu.

Heart Aerospace, 30 yolcu kapasiteli elektrikli bir bölgesel yolcu uçağı olan ES-30'u geliştiriyor. Elektrikle yaklaşık 200 kilometre ve havacılık yakıtıyla çalışan elektrik jeneratörleriyle 200 kilometrelik bir menzil ile hibrit operasyona sahip olacak.

15 Eylül 2022'de şirket, 2026'dan itibaren planlanan test uçuşlarını ve 2028'deki ilk teslimatları içeren ES-30 planlarını sundu. Üretimin Göteborg'daki Säve Havalimanı'ndaki bir montaj atölyesinde yapılması planlanıyor.

Şirketteki azınlık yatırımcıları arasında Air Canada, Saab, United Airlines ve Mesa Air Group yer alıyor.

isveç göteborg Heart Aerospace elektrikli uçak anders forslund
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ