OKULLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İSVEÇ ULUSAL MARŞINI OKUL PROGRAMINDAN ÇIKMAK İSTİYOR

Okullar Genel Müdürlüğü eğitim programında değişikliğe giderek 9 yıllık temel eğitimin ilk aşamasında (1-3) müzik derslerinde isveç Ulusal Marşı’nın öğretilmesini kaldırılmasını önerdi.

OKULLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İSVEÇ ULUSAL MARŞINI OKUL PROGRAMINDAN ÇIKMAK İSTİYOR
OKULLAR GENEL MÜDÜRLÜĞÜ İSVEÇ ULUSAL MARŞINI OKUL PROGRAMINDAN ÇIKMAK İSTİYOR Admin
Bu içerik 693 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

Okullar Genel Müdürlüğü’nün bu önerisi politikacılar arasında kızgınlık yarattı. Okul müfettişleri eski başkanı bu öneriye sert biçimde eleştirerek politikacılardan destek aldı. Ilımlı Muhafazakar Parti Meclis Eğitim Komisyonu Başkan yardımcı ve eski Stockholm Belediye Başkanı Kristina Axén Olin ise, “Eğitim Bakanı Anana Ekström’ün tepki göstermesi gerektiğini” söyledi.

Öğretmenlerin dergisi, ulusal marşın, Okullar Genel Müdürlüğü’nün gözden geçirilmiş bir müfredat önerisinin eğitimin ilk aşamasında bulunan şarkı derslerinden çıkarıldığına dikkat çekti. En yaygın ilahilerden bazıları ve “İsveçli ve İskandinav çocuk şarkıları geleneğini yansıtanlar da” programdan çıkarılmıştır, denildi.

Okul Müfettişliği eski başkanı Hans Albin Larsson öneriyi eleştiriyor ve Öğretmenler Dergisi'ne yaptığı açıklamasında; “Neden öğrencilerin okuldaki milli marşı öğrenmemesi gerektiğini anlamıyorum. Neden hiç kimse İsveç milli marşına hakim olan bu çocukların diğerlerinden daha iyi olduğunu düşünmüyor” sözlerini dile getiriyor.

Politikacılar da öneriyi çok eleştiriyor. Expressen gazetesine, Ilımlı Muhafazakar Parti eğitim politikası sözcüsü Kristina Axén Olin, “milli marşın, ilahilerin ve İsveç çocuk şarkılarının elbette okulun bir parçası olması gerektiğini düşünüyorum. Eğitim Bakanı Anna Ekström'ün harekete geçme görevidir. Teklifin tamamını geri çekebilir. Onun yerinde olsam, öneriyi sakin bir biçimde göz geçirebilecek bir meclis grubu kurardım” diyor.

Eğitim Bakanı Anna Ekström, Aftonbladet gazetesine yazdığı bir kısa mesajında:“Kristina Axén Ohlin ve Muhafazakar partilililer, Okullar Genel Müdürlüğü’nün hükümete henüz bir öneri sunmadığını ve Okullar Genel Müdürlüğü’nden bir öneri olarak gönderilen taslağın yetkililerimiz tarafından elden geçirildiğini bilmelidir. Bir bakanın varolmayan bir teklifini geri çekmesi düşünülemez. Maalesef, Moderatların bu tür mantıksız taleplerde bulunmaları, ılımlı okul politikasının olmayışı hakkında bir şeyler söylüyor” diye yazıyor.

Bakan ayrıca, “okulda ne öğrenilmesi gerektiğini ortaya koyan müfredatın sorumluluğunu üstlenmek istediğini de” yazıyor.  Devamla, “Ulusal marşımız, İsveç'te yaşarken sahip olunması gereken bilgilerin açık bir parçasıdır.” İfadelerini de kullanıyor.

İsveç Okullar Genel Müdürlüğü Ulusal Marş Eğitim programı çıkarmak Kristina Axén Olin Anna Ekström
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ