AZERBAYCAN BÜYÜKELÇİLİĞİ NİZAMİ GENCEVİ’Yİ ÖLÜMÜNÜN 880.YILINDA ANDI

Azerbaycan Büyükelçiliği ünlü şair Nizami Gencevi’nin ölümün 880.yılında düzenlediği bir programla andı. Anmaya Türkiye Büyükelçisi Emre Hakkı Yunt da katıldı.

AZERBAYCAN BÜYÜKELÇİLİĞİ NİZAMİ GENCEVİ’Yİ ÖLÜMÜNÜN 880.YILINDA ANDI
AZERBAYCAN BÜYÜKELÇİLİĞİ NİZAMİ GENCEVİ’Yİ ÖLÜMÜNÜN 880.YILINDA ANDI Admin
Bu içerik 895 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Azerbaycan İsveç Büyükelçisi Zaur Ahmadov düzenlediği Gencevi’yi anma akşamında onun yaşamını ve yapıtlarını tanıtan kısa bir konuşma yaptı. Ayrıca Saadet Karimi de bir konuşma yaptı. Konuşmaların akabinde halk sanatçılarından Masum İbrahimov ve ekibi bir konser verdi.

Nizami Gencevi bugün Azerbaycan’a ait olan Gence kentinde 1141 yılında doğdu ve aynı kentte 1209 yılında 68 yaşında yaşama gözlerini yumdu. Aynı kente adına bir türbe yapılarak oraya defnedildi. Genvevi yaşadığı yıllarda oturduğu kent farsça konuşuyordu. Bu nedenle kimi edebiyet tarihçileri onu İranli şair ve düşünür olarak değerlendirdiler.

                                           Saadet Karimi

Birleşmiş Milletlere bağlı Unesco doğumunun 850 yıllında 1991’de Nizami Gencevi yılı ilan etmiş ve çeşitli etkinliklerle bir yıl boyunca anılmıştır.

                                                Sanatçılar ayakta alkışlandı

Yazdığı eserler arasında ”Sırlar Hazinesi”,1176 yılında Erzincan'daki Mengüçlü Beyliği'nden Behramşah bin Davud'a armağan edilmiştir.

Ayrıca, ”Yedi Güzel”, Sasani Hanedanı'nın V. Behram ve eşlerini anlatan şiir. Bunların yanı sıra ”Leyla ile Mecnun”, ”Hüsrev ile Şirin”, ve ”İskendername” adlı eserleri anılabilir.

                            Saadet Karimi sanatçılara çiçek verdi
Nizami Gencevi yaşadığı dönemde hem şair hem de filozof olarak tanınmıştır. Küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiş ve dayısı Hacı (Hace) Ömer tarafından yetiştirilmiştir. Türkçe dışında, Farsça, Arapça ve Pehlevice dillerini öğrenmiştir.

Nizami Gencevi üzerine Türkiye’de de çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Bugünde Nizami Gencevi’nin etnik kimliği edebiyat tarihçileri arasında tartışmalıdır ama kendisi bir şiirinde:

Peder mer peder mera Tork bud,
Der niru her yek yeki gord bud,

Türkçesi

Benim atalarım ve dedelerim hepsi Türktü,
Her biri güçte sanki birer kurttu.

Nizami dünyada ilk beş büyük şairler arasındadır. Bunu yazdığı ”Penç Genç” adlı hamsesiyle  elde etmiş ve kendisine büyük ün kazandırmıştır.

Not: Yanlışlıkla isimleri karıştırmışız. İrade Söderberg yerine Saadet Karimi olacaktı. Düzeltir, özür dileriz.

Azerbaycan İsveç Büyükelçiliği Nizami Gencevi Anma Büyükelçi Zaur Ahmadov Masum İbrahimov konser
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ