ANN LİNDE: “BİZİM TÜRKİYE HAKKINDA BİR B, C, D PLANIMIZ OLMALI”

İsveç eski Dışişleri Bakanı Ann Linde bir gazeteye verdiği demeçte, “İsveç’in NATO’ya ilişkin Türkiye konusunda bir B, C ve D planı olmalı ve Türkiye’nin dediklerinin arkasında durulmazsa ne olur diye aklımızı başımızda taşımalıydık” dedi.

ANN LİNDE: “BİZİM TÜRKİYE HAKKINDA BİR B, C, D PLANIMIZ OLMALI”
ANN LİNDE: “BİZİM TÜRKİYE HAKKINDA BİR B, C, D PLANIMIZ OLMALI” Admin
Bu içerik 449 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’in NATO üyelik başvurusunda bulunmasın ardından başlayan süreç ve Türkiye’nin İsveç’ten bazı isteklerini olması ve yerine getirlmesini istemesiyle bir belirsizlik ortamı doğdu. İsveç, bizim için bazı şeyler sorunlu derken arkasından Madrid’de bir metin üzerinde mutabakat sağlandı. Fakat İsveç, Küet teröristlere ve aşırı sağcı – ırkçı Rasmus Paludan’a boyun eğdi ve NATO üyeliği gelecek bahara kaldı.

İsveç eski Dışişleri Bakanı Ann Linde; “Geriye dönüp baktığımızda belki de B, C ve D planlarımız olmalı ve Türkiye’nin istediklerinin arkasında durulmazsa ne olur diye aklımızı başımızda taşımalıydık” derken, aynı zamanda böyle düşünmenin çok anlamsız olduğunu da ekliyor: “Onaylamayı birkaç farklı görüşmede resmi olarak güvence altına aldık. Güvenlik teminatları almak için de çalıştık. Elimizden gelen her şeyi yaptık” yorumunu yapıyor.

Üyelik başvurusunun odak noktası, başvuru süresi boyunca, İsveç tam üye olmadan önce NATO'dan alınan güvenlik garantileriydi. Türkiye'nin dönüşü Linde'yi şaşırttı. Hükümet dairesinden bir kaynak bunu "Türkler bizi hazırlıksız yakaladı" şeklinde tanımlıyor.

Diğer yandan eski Başbakan Magdalena Andersson ise, yoğun diplomatik çalışma çağrısında bulunuyor ve ekliyor: “Burada biraz endişe verici durum oldu. Başbakan Ulf Kristersson, Türkiye ile yakın temasın olması gerektiğini ve bunun önemli olduğunu vurguladı, ancak İsveç mevzuatının neye benzediğini ve neden bu şekilde çalıştığını açıklamak için Müslüman ülkelerle de buna sahip olmamız gereken ilişkileri tam açıklayamadı” değerlendirmesini yaptı.

İsveç Ann Linde NATO Türkiye plan B plan C Plan D
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ