ÇAVUŞOĞLU: “İSVEÇ, NAZİ ALMANYASI GİBİ”

Stockholm İdare Mahkemesi’nin Salı günü İsveç’te Kur’an yakma olaylarını Anayasa bağlamında bir gösteri ve ifade özgürlüğü olarak değerlendiren kararı Türkiye’de sert tepkilere neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç İdare mahkemesi’nin polisin yasaklama kararını yerinde bulmayarak bozması üzerine Kuran yakmanın "durdurulması gereken bir nefret suçu" olduğunu söyledi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise, Nazi Almanyası ile karşılaştırma yaptı. Mevlüt Çavuşoğlu, “Naziler işe kitapları yakmakla başladı” ifadelerini kullandı.

ÇAVUŞOĞLU: “İSVEÇ, NAZİ ALMANYASI GİBİ”
ÇAVUŞOĞLU: “İSVEÇ, NAZİ ALMANYASI GİBİ” Admin
Bu içerik 432 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç İdare Mahkemesi Salı günü aldığı kararda Kur’an yakma olayların polis tarafından yasaklanmasını “Anayasa”ya ve Anayasa’ının güvencesi altında bulunan “gösteri ve ifade özgürlüğüne” aykırı bulduğunu belirtti. Aynı zamanda polisi kanunlara uymak zorunda olduğunu ve yasaklamanın bir temeli bulunmadığına hükmetti.

Mahkemenin kararı Türkiye'den sert tepkiler aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kur’an-ı Kerim yönelik saldırıları “nefret suçu” olarak değerlendirdi. Erdoğan, bu tür eylemlerin iki milyar Müslümanı kızdırdığını ve durdurulması gerektiğini dile getirdi. iftar yemeğinde davetli olan bir grup büyükelçinin huzurunda bir konuşma yaparak, Batı'da "büyüyen İslamofobi" ile ilgili genel endişelerini paylaştı. Ancak, geçmişte yaptığı gibi İsveç'e herhangi bir özel uyarıda bulunmadı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise, Nazi Almanyası ile karşılaştırma yaptı. Çavuşoğlu, “Naziler işe kitapları yakmakla başladı” ifadelerini kullandı. Hitlerin iktidarı kesin ele geçirince binlerce kitabı meydanlarda yakmıştı. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu daha sonra İsveç mahkemesinin kararını yorumladı ve saf ırkçılık olarak nitelendirerek; “Naziler kitapları yakarak başladılar, ardından dini toplanma yerlerine saldırdılar ve nihai amaçlarına ulaşmak için insanları kamplarda toplayıp yaktılar” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye, İsveç'in verdiği sözlerine tam olarak yerine getirmediğini ileri sürerek NATO'ya üyelik başvurusuna karşı çıkmaya devam ediyor. Türkiye, İsveç'ten çeşitli taleplerde bulunmuştu, ancak İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström Salı günü yaptığı açıklamada, ülkelerin geçen yıl yazdıkları muhtırada din ile ilgili sorulara hiç değinilmediğini söyledi.

Salı günü Finlandiya NATO topluluğuna kabul edildi. Joe Biden, Finlandiya'yı memnuniyetle karşıladığı söyledi. Türkiye'yi İsveç'i "gecikmeden" NATO'ya kabul etmeye çağırdı. Finlandiya’nın kabul töreninde Dışişleri Bakanı Antony Blinken de konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Blinken, ”İsveç, NATO'ya katılmaya hazır, güçlü ve yetenekli bir ortaktır” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Brüksel’de hem İsveç Dışişleri Bakanı hem de Amerika Dışişleri Bakanıyla bir görüşme yaptı. Çavuşoğlu görüşmeler sonrasında, Türkiye'nin İsveç'i onaylaması için daha fazla adım atması gerektiğine vurgu yaptı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Finlandiya NATO üyesi İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström Nazi Almanyası Ku'an yakma Kitap yakma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ