CHP’Lİ GÖKÇE GÖKÇEN, “6284’Ü SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, “Kadınların özgürlüğünü tehdit olarak görenlerin tam karşısında, canımızı koruyan 6284 sayılı kanunu savunmaya devam edeceğiz. Çünkü kaybedecek bir tek kız kardeşimiz bile yok" dedi.

CHP’Lİ GÖKÇE GÖKÇEN, “6284’Ü SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ”
CHP’Lİ GÖKÇE GÖKÇEN, “6284’Ü SAVUNMAYA DEVAM EDECEĞİZ” Admin
Bu içerik 537 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

CHP Gençlik Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen, 6284 sayılı kanuna yönelik tartışmaları değerlendirdi. Gökçen, yaptığı açıklamada şunları söyledi:

* Kadınlar olarak hiç bitmeyen bir fiziksel, ekonomik ve psikolojik şiddetle karşılaşıyoruz. Her geçen gün bir kadın arkadaşımız katlediliyor. Çocuğunun gözünün önünde şiddet gören kadınların, bu travmayı hayatının sonuna kadar yaşayacak olan çocuklarının koruyucusu olan bir kanun var. 6284 sayılı Kanun, aynı zamanda iç hukukumuzun İstanbul Sözleşmesi'ne açılan kapısı. Bu anlamda kadınlar ve ev içi şiddete uğrama riski olan herkes için özel bir önemde.

* Konuştuğum genç kadınların tamamı, tacizin günlük yaşamın bir parçası olmasından çok rahatsız olduğunu anlatıyor. Yine görüştüğümüz bazı gençlerin yurt dışına taşınma sebebi, bir kadın olarak kendini özgür hissedememek. İstediği şekilde yaşayamamak, tercih ettiği gibi giyinememek, inancına saygı gösterilmemesi ve en basit günlük aktivitelerin tacizden dolayı çok zorlaştırılması. Bu nedenlerle biz genç kadınları ülkemizden kaybediyoruz.

* Muhafazakar genç kadınlar ise siyasetin kısır tartışmaları içinde konumlandırılmaktan rahatsız olduklarını ifade ediyor; bu ülkeyi yönetenlerin yansıttığı gibi değil, birer kadın olarak yaşadıkları sorunlarla, talepleriyle ve kendi hikayeleriyle var olabilmek istiyorlar.

* Ciddi bir yol ayrımındayız. Kadınların sosyal ve siyasal hayatta, iş yaşamında görünür olmasını istemeyenler, ev içi şiddetle bir sorunu olmayanlar, şiddete uğrayan yerine fail ile empati yapanlar, katillere indirimi layık görenler hizalanmış durumda.

* Kadınların özgürlüğünü tehdit olarak görenlerin tam karşısında, canımızı koruyan 6284 sayılı kanunu savunmaya devam edeceğiz. 6284 sayılı kanunu yalnızca savunmayacak, aynı zamanda uygulayacak ve bütüncül politikalarla destekleyeceğiz.

* Kurumlar arasında eksik olan koordinasyon sorununu çözeceğiz. Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanlığı ve Millet İttifakı iktidarında kadına yönelik şiddetle etkin bir mücadele dönemi başlayacak. Çünkü kaybedecek bir tek kız kardeşimiz bile yok.

Kaynak: ANKA

Türkiye Kadın Hakları 6284 sayılı yasa CHP Gökçe Gökçen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ