8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu (ADDP) 8 Mart dünya Emekçi Kadınları Günü ile ilgili bir bildiri yayınladı. Bu bildiriyi yayınlıyoruz.

8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN
8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN Admin
Bu içerik 236 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü Cumhuriyet Kazanımlarımızla Selamlıyoruz.

Dünya Emekçi Kadınlar Gününde, Türkiye Cumhuriyeti'nin fikri hür, vicdanı hür ve irfanı hür kadınları tarafından yetiştirilmis bizler, Büyük Önder Atatürk'e bir kere daha minnet ve saygılarımızı sunuyoruz.

Ne yazık ki, Atatürk'ün kadınlara çok önemli reformlar emanet ettiği ülkemizde, 2024 yılına kadına yönelik şiddetin yüzde bin dört yüz  oranında arttığı bir ortamda giriyoruz.Töre cinayetlerinden ölen kadınların, çocuk gelinlerin; evinde, iş yerinde, okulda tacize uğrayan kadın ve çocuklarımızın sayısı son yıllarda çok büyük oranda artmış durumda. Bilinçsiz bir toplumun yaratılmasının ilk yolu kadın eğitiminin önünün kapatılmasıdır; eğitimin verilmeyeceği şartların yaratılmasıdır. Bu durum özellikle kız çocuklarının eğitimden geri bırakılarak, toplumun ortaçağ karanlığına geri götürülmesi hedefinin başlangıcıdır. Çünkü kadın bir toplumun çekirdeğidir. Toplumların geleceği olan çocuklar ilk eğitimlerini annelerinden alırlar.

Osmanlı döneminde; sosyal, kültürel ve siyasal haklardan mahrum bırakılmış, hatta nüfus sayımında topluma bile dahil edilmemiş kadınlar, Cumhuriyet’le birlikte eşit yurttaş statüsüne kavuşmuş, kendilerine verilen haklarla dünyadaki birçok ülkenin kadınlarından daha iyi bir konuma gelmişlerdir. Bugün ise;Türk kadınının durumu tam tersine bir gösterge içerisindedir. Bu dönemde özellikle kadınlarımız üzerinden büyük bir oyun oynanmaktadır. Kadın erkek eşitliğine inanmayan, ne giyeceğine, kaç çocuk yapacağına karışan, kızlı erkekli okul merdivenini kullanmalarını bile içine sindiremeyen, çalışan kadınların ekonomik özgürlüğünü; evde söz söylemesini ve yere sağlam basmasını istemeyen bir zihniyetin yönettiği Türkiye’de bu dönemde kadın olmak çok zordur.

 Son 20 yılda 17 kez değiştirilen eğitim sistemiyle laik eğitimden kopularak, tarikat ve vakıfların arka planda söz sahibi olduğu, çok sayıda devlet okullarının zorla imam hatip okuluna çevrildiği bir döneme girilmiş; kız çocuklarımız evde eğitimi, kuran kurslarını ve erken yaşta evlenmeyi destekleyen bir eğitim sisteminin içine yönlendirilmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Diyanet İşleri Başkanlığı arasında imzalanarak yürürlüğe giren 'Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum' ( ÇEDES) adı altında yürütülen projeyle çocuklarımız bilimsel eğitimden uzaklaştırılarak tarikat ve cemaatlerin eline bırakılmıştır.

 Genç Cumhuriyet’in fikri hür, vicdanı hür ve irfanı hür bir nesil yetiştirme hedefi, dindar ve kindar bir nesil yetiştirme hedefine döndürülmüştür. Sorgulayan, düşünen, sanattan,müzikten ve spordan  zevk alan genç nesiller yerine; biat kültürünün yerleştiği, zihinlerin hapsedildiği bir neslin tohumları atılmıştır.

Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) 2023 yılında  yayımladığı Küresel Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi'nde Türkiye 146 ülke arasında 129'uncu sırada yer aldı.Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun  verilerine göre ise: 2023 yılında 315 kadın cinayeti, 248 şüpheli kadın ölümü tespit edilmiştir. Kadını öldürmek ayıptır zihniyetinin yerine, İstanbul Sözleşmesi tekrar  uygulamaya sokularak 6284 sayılı yasa uygulanmalıdır!

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bir topluluk, bir ulus, erkek ve kadın olmak üzere iki ayrı cins insandan oluşur. Bir ulusun bir bölümünü geliştirip diğer bölümünü geliştirmeden toplumun tümünün gelişmesi olanaksızdır. Bir toplumun yarısı topraklara zincirlerle bağlı kaldıkça diğer yarısının göklere yükselmesi mümkün müdür?” sözü mücadelemizin hedefi olmalıdır.

Kurtuluş savaşında cephede savaşırken hayatını, çoluk çocuğunu vatan uğruna hiç gözünü kırpmadan feda eden Kara Fatmalar, Ayşe Hanımlar, Hatice Hatunlar, Asker Saime Hanımlar ve daha sayamadığımız nice kahraman Anadolu kadınının, Bahriye Üçok,Türkan Saylan ve daha nice değerli Cumhuriyet kadınlarının  mücadeleleri her zaman hatırlanmalı, ve onların bugün de var olduğu ise hiç unutulmamalıdır.

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu - ADDP olarak, Cumhuriyet kadınlarımızı selamlıyor; Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü bu bilinçle bir farkındalık günü olarak idrak ediyor ve kutluyoruz. Cumhuriyet’in nimetlerinden faydalanarak yetişen bizlere bu gidişatı izlemek değil, bir zamanlar dünyada örnek gösterilen haklara sahip çıkarak onları daha ileriye götürmek için kadınıyla erkeğiyle birlikte örgütlenerek mücadele etmek yakışır.

Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu-ADDP

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Atatürkçü Düşünce Dünya Platformu ADDP Türkiye Atatürk Mustafa Kemal Atatürk Türk Kadını
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ