CUMHURİYET GAZETESİ DEĞİL, GAZETECİLİK YARGILANIYOR

Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan’ın Suriye’ye giden silah yüklü MİT TIR'larının fotoğraflarını yayınladığı için Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül hakkında açtığı davada savcı her iki gazeteci için tutuklanma isteğiyle mahkemeye sevk etti.

CUMHURİYET GAZETESİ DEĞİL, GAZETECİLİK YARGILANIYOR
CUMHURİYET GAZETESİ DEĞİL, GAZETECİLİK YARGILANIYOR
Bu içerik 1856 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI


Türkiye’de  AKP’ın  iktidara gelmesiyle  gazeteci ve iktidar karşıtları için cehennem günlerinin başlangıcı oldu. 2002 Kasım ayından itibaren giderek artan baskılar, yaratılan hayali örgütler, örgüt üyelikleri yüzlerce insanın suçsuz yere hapishaneleri boylamasına neden oldu. Gazeteciler için kabuslu geceler ve sabahın 04.00’ünde evden almalar olağan bir durum aldı.

Bugün Türkiye’de basın özgürlüğü dibe vurdu. Bugün Türk Basın Tarihi’ne bir kara leke olarak gececektir. Bugün özgürlükçü güçlerin sadece gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül’ü savunmak için değil, özgürlükçü basını, özgürlükleri savunmak için harekete geçmeleri gerekmektedir.

Suriye’deki Beşşar Esad karşıtı güçlere silah taşıdığından kuşkulanan TIR kamyonları Hatay’da durdurulup aranması ve silah yüklü olduğunun anlaşılması üzerine Milli İstihbarat Teşkilatı kamyonların kendilerine ait malzemeleri taşıdığını belirterek durdurulup aranması ve el konulmasına karşı çıktı. Bu TIRlar’ın fotoğraflarını yayınlayarak haberleştiren Cumhuriyet Gazetesi ve onun Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar “vatan hainliği”yle suçlandı. Akabinde Cumhurbaşkanı R. Tayyip Erdoğan gazeteci Can Dündar hakkında “Devletin gizli sırrı’nı açığa vurmaktan mahkemeye suç duyurusunda bulundu.

Bugün Cumhuriyet savcılığına Can dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül birlikte ifade verdiler. İfadelerin ardından savcılık tarafından “Silahlı terör örgütüne üye olmak, siyasi veya askeri casusluk ve devletin güvenliğine ilişkin gizli kalması gereken belgeleri açıklamak” suçunu işledikleri savıyla ve tutuklanmak amacıyla mahkemeye sevk etti. Bu durum karşısında bir açıklama yapan Can Dündar, “Biliyorsunuz MİT TIR'larında silah taşındığına dair yaptığımız haberden dolayı bir soruşturma yürütülüyor. Bizzat Cumhurbaşkanı'nın şikayetçi olduğu bir soruşturma bu. Gazeteciliği, halkın haber alma hakkını, kamuoyunun hükümet yalan söylüyorsa bunu bilme hakkını savunmaya geldik. Hükümetlerin hiçbir şekilde illegal yollara sapmaması gerektiğini göstermeye, kanıtlamaya, bunun savunmasını yapmaya geldik” ifadelerin kullandı.

Cumhuriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Erdem
Gül, "Ben yazdığım haber nedeniyle casusluktan tutun da bir örgüte üye olmadan da, devletin sırlarını ifşa etmekten yargılanıyorum. Kiminle ne yaptığıma dair delil göstermediler. Haber yazdım tutuklanmak üzereyim. Hakimin diyeceği kararla iş bitmiş olacak" diye konuştu.

Her iki gazetecinin tutuklanmaları durumunda Cumhurbaşkanı ve AKP despotluğunu, diktatörlüklerini aynı zamanda keyfiliklerini resmen ilan etmiş olacaklardır.

Bugün Türkiye’de demokrasinin tamamen bittiği ve oligarşik bir sisteme geçtiğimiz gün adı olarak tarihe kara harflerle yazılacaktır.

Mahkemeye sevk edilen iki gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül mahkeme tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Orası Türkiye ve sözün bittiği yerin adıdır. Halkın haber alma özgürlüğüne indirilmiş bir darbedir. Türkiye'de hukukun bititği ve artık hukuktan söz edilemeyeceği gerçeği bir kez daha gözler önüne serilmiştir.

cumhuriyet gazetesi can dündar erdem gül savcılık mahkeme tutuklama karar
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ