TRT’DE YANDAŞ VURGUNU

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş’ın ‘Bilgi Edinme Kanunu’ uyarıca yaptığı başvuruya gelen yanıt, TRT’de yandaş vurgununu gözler önüne serdi. Bu yanıta göre TRT’e 2016 yılında dış yapımlar adı altında yandaşa 753,5 milyon para ödemiş...

TRT’DE YANDAŞ VURGUNU
TRT’DE YANDAŞ VURGUNU
Bu içerik 1613 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 


TRT çok yönlü kanallarıyla 7 bine yaklaşan personeli ve her türlü teknik olanaklarıyla Türkiye’nin görsel basını büyük ölçüde elinde bulunduran devlet kanalı durumunda. Bu gücünü halkın haber alma ve gerçekleri öğrenmekten yana kullanmak yerine iktidarın maşası olmak ve iktidara yakın çevrelere yaptırdığı prodüksiyonlar, spor yorumcularına, tartışma programlarına davet ettiği yandaş kişilere ödediği paralarla dikkati çekmektedir.

TRT’de 2016 yılında yandaş şirketlere yaptırdığı programlara halkın cebinden tam 753,5 milyon lira ödedi. TRT’e kendi personeline yılda 660 milyon lira öderken aynı zamanda 224. 456.182 lira reklam geliri sağlıyor. Devlet bütçesinden kurum payı da alan TRT’nin bu sorumsuzca harcamaları vatandaşın tepkisini çekiyor.

TRT’e vatandaşın kurumlara ödediği  elektrik, telefon faturaları, satın aldığı televizyon ücretleri üzerinden yüzde iki kurum payı alıyor. Bunun yaklaşık yıllık tutarı 1.771.199.696 Türk lirasına tekabül ediyor. TRT’nin izlenme oranlarının çok düşük olması nedeniyle yaptığı gereksiz harcamalar kafalarda büyük soru işaretleri bırakıyor. Vatandaş haklı olarak tepkisini dışa vuruyor..

Bu konuda bir açıklama yapan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, ““AKP'li gazeteci ve işadamlarının prodüksiyon şirketleri TRT'yi adeta yağmalıyor. İzlenmeyen ya da Çekilip çekilmediği belli olmayan yapımlara milyonlar ödeniyor” dedi. Şirketlere aktarılan paranın halkın vergilerinden toplandığını hatırlatan Yarkadaş, “7 bin personeli olan kurum, AKP'nin arpalığına döndü. Bu şirketler, 7 bin kişinin yapamadığı hangi programlara imza attılar da bu parayı aldılar?” ifadelerini kullanarak tepkisini dile getirdi.

TRT’ye yönelik eleştirilerini sürdüren  CHP’li Yarkadaş, “, “AKP'nin sesi haline gelen TRT, izlenmediği için reklam da alamıyor. Besleme gazeteciler TRT'den para alıyor, AKP adına çığırtkanlık yapıyor. Yükünü ise millet çekiyor” diye konuştu. CHP'li Yarkadaş sözlerini şöyle sürdürdü: “TRT personele yıllık 660 milyon TL maaş veriyor; ama bütün işleri dış yapımlara veriyor. TRT'den yani halkın cebinden 753,5 trilyon yandaşlara peşkeş çekilmiştir. Bu düpedüz rezalettir” dedi.

TRT yandaş vurgun CHP Barış Yarkadaş
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ