Mısır Başmüftüsü: ‘Göbek dansı yarışması yayından kaldırılsın’

Mısır Başmüftülüğü yayınladığı fetvayla özel bir televizyondaki göbek dansı yarışmasının yayından kaldırılmasını istedi.

Mısır Başmüftüsü: ‘Göbek dansı yarışması yayından kaldırılsın’
Mısır Başmüftüsü: ‘Göbek dansı yarışması yayından kaldırılsın’
Bu içerik 2867 kez okundu.

Dün (3 Eylül) açıklanan kararın gerekçeleri, yarışmanın "ahlaki değerlere aykırı olması" ve "Mısır toplumunu İslam karşıtı göstermek isteyen radikal kesimlere hizmet etmesi". Başmüftülük, Mısır'da fetva verme yetkisine sahip bulunuyor.

 

Başmüftülüğü aldığı fetva kararı sonrası ise yarışma programı Salı gecesi yayınlanmadı. Yarışmayı yayınlayan "Kahire ve Halk" adlı televizyon kanalı ise Sina Yarımadası'nda 11 askerin hayatını kaybettiği saldırı nedeniyle programın ertelendiğini duyurdu. Bu açıklamanın ne kadar gerçeği yansıttığı pek bilinmiyor. Mısır’da müftüler ya da kimi imamlar sık sık farklı konularda görüş bildiriyorlar.


Mısırda, Demokratik ve dini kurallar arasında zaman zaman bocalamalar görülüyor. Devrik Cumhurbaşkanı Mursi, Şeri kuralların egemen olduğu bir ‘Anayasa’ yapmaya kalkışınca makamından olmuştu. Başmüftülüğün bu kararı İslam öncesi geleneksel Arap kültüründe önemli bir yere sahip olan dansözlüğü ne kadar etkileyecek belli değil.

 

Göbek dansı yarışmasının, uydudan yayın yapan kanalda haftada üç kez yayınlanması planlanmıştı. Sadece bir kez yayınlanan yarışmanın üç jüri üyesi arasında Mısır'ın önde gelen dansözlerinden Dina da bulunuyor.

 

Yarışmaya katılan kadınların  büyük bir bölümü Mısır kökenli değil.

 

İsveç Postası/Ajanslar

 

***

Oryantal dans
 

Oryantal dans veya göbek dansı (Arapça: رقص شرقي, raks şarkîdoğunun dansı ya da رقص بلدي, raks baladîhalk dansı) geleneksel bir Ortadoğu dansı Batı'da daha çok belly dance (göbek dansı) olarak bilinirken, Yunanistan ve Balkanlar'da çiftetelli olarak bilinir. Bayan dansçılara dansöz, erkeklere ise dansör denir.


Oryantal dans dünyanın bilinen en eski danslarının başında gelir. İslâm öncesi inançları içermektedir. Orijini, antik dönemin doğurganlık, bereket kültünde yatar. Tüm antik uygarlıklarda bereketi sembolize eden tanrıçalar görülür. Mesela, Mylitta, Isis, Ashtıreth, Ishtar, Hathor, Afrodit, Venüs ve Ceres gibi. Geleneksel olarak yalınayak yapılan bir danstır. Bu, dansçının Toprak Ana'yla direk temasının asla kesilmemesine dayanmaktadır.
 

Oryantal dansı kadın vücudunun özelliklerine göre tasarlanmıştır. Karın kaslarıyla, kalça hareketleriyle, göğüs hareketleriyle en iyi kadın vücuduna uygundur. Toprağa değen yalın ayaklarla, sıkı ve katı bir danstır. İnsan vücudunun akıcı, pürüzsüz, kompleks ve etkileyici hareketleri, çalkalama ve dalgalanma hareketlerinin çeşitliliği ile dansın karakteri ortaya çıkar. Doğu dansları, batının adıma dayalı danslarından farklı olarak kasların hareketine dayalı danslardır. Dolayısıyla adımlar çok narindir ve asla zıplama olmaz, toprakla olan temas daima korunur.
 

Yılan, kılıç, meşale, mum, peçe, tül, baston ya da sopa gibi malzemelerin dansta sıklıkla kullanıldığı görülür. Bunların her birinin birer anlamı olmakla birlikte genel olarak, sihri ve ilkel insanın korunma amaçlı kullanımı simgelerler. Bu aletlerin dansta kullanılması yörenin folklorunda da görülür (Wikipedia)

mısır başmüftülük yarışma dansöz göbek dansı oryantal dans raks
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ