ENFEKSİYON ARAŞTIRMACILARI OKULLARI KAPATIN!

İsveç’te koronavirüsü artmaya devam ediyor. 31 Ocak"tan bugüne kadar sayı olarak 792’ye ulaştı. Enfeksiyon alanında çalışan araştırmacılar İsveç’te de okullarda belli bir süre eğitime ara verilmesini öneriyorlar. İtalya, Danimarka, Norveç gibi ülkeler eğitime okullarda her yaşta ara verdiler.

ENFEKSİYON ARAŞTIRMACILARI OKULLARI KAPATIN!
ENFEKSİYON ARAŞTIRMACILARI OKULLARI KAPATIN! Admin
Bu içerik 920 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te enfeksiyon alanıyla ilgili çalışmalar yürüten uzmanlar hükümetin gerekli adımları atmakta çok yetersiz kaldığını ifade ediyorlar. Hükümet hala eğitime ara verilmesi gerektiğine karar veremedi. Bir ikilem içerisinde bocalayıp duruyor.

Viroloji profesörü Fredrik Elgh yaptığı açıklamada ,” ülkedeki vaka sayısındaki artışın İtalya'da gördüğümüze benziyor, bu duruma gelmek istemediğimizi belirtmek istiyorum” dedi. Okullar Bakanı Anna Ekström Perşembe günü yaptığı basın toplantısında, “Hükümetin, okulların koronavirüsü patlamasından etkilenmesi durumunda İsveç okullarına faaliyetlerini değiştirme fırsatı sağlama yönünde yeni bir yönetmelik hazırlama hakkıdır” gibi bir açıklamada bulundu.

Okullar Bakanın bu açıklaması enfeksiyon araştırmacılarını pek memnun etmedi. Fredrik Elgh viroloji profesörü ve Umeå Üniversitesi klinik virolojide başhekim, “Daha sert önlemler görmek istiyorum. Bununla birlikte, okulların kapatılmasının enfekte olanların sayısı üzerinde güçlü bir etkisi olduğu açıktır. Sağlık sisteminin çökmemesi için bulaşma eğrisini aşağı indirmeliyiz”

Umeå Üniversitesi Halk Sağlığı ve Klinik Tıp Bölümü'nde profesör olan Joacim Rocklöv, İsveç'i daha önce yayılma riskini hafife aldığı için eleştirmişti. Okulların kapanmasının etkili bir önlem olacağına inandığını belirtiyor. Ancak ülkenin enfeksiyonun daha fazla yayıldığı bazı bölgelerde öncelikle okulları kapatarak başlayabileceğinin altını çiziyor. Rocklöv ayrıca, “Okullar karmaşık bir konudur ve bunu yapmadan önce diğer kritik sosyal işlevlerin etkileri için çözümler bulunmalıdır. Halk sağlığı yetkilileri ve hükümet, okul öncesi, okul ve üniversitelerin olası bir kapanışının nasıl yapılacağına ilişkin plan hakkında değerlendirmesinde eksik var” dedi.

Joacim Rocklöv devamla, “Biraz geç. Enfeksiyonun yayılmasında büyük bir fark yaratacak olan şey, bunun için zaten bir netlik ve çözüme sahip olmalarıdır, örneğin sağlık hizmetleri ve diğer önemli sosyal işlevlerdeki personelin nasıl çalışmaya devam edebileceği. Ve sonra iki hafta boyunca okulları kapatarak test edin. İki hafta sonra sonuçları değerlendirebilirsiniz” ifadelerini kullanıyor.

İsveç koronavirüsü yayılma Fredrik Elgh Viroloji Umeå Üniversitesi başhekim Joacim Rocklöv Halk Sağlığı Kurumu Halk Sağlığı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ