İSVEÇ 2030’A KADAR HEPATİT C’DEN KURTULMAYI PLANLIYOR

İsveç Radyosu bugünkü bir haberinde İsveç'in, AB'nin 2030 yılına kadar tüm hepatit C vakalarını ortadan kaldırma hedefine ulaşmış görünen 13 ülkeden biri olduğunu yazıyor.

İSVEÇ 2030’A KADAR HEPATİT C’DEN KURTULMAYI PLANLIYOR
İSVEÇ 2030’A KADAR HEPATİT C’DEN KURTULMAYI PLANLIYOR    Admin
Bu içerik 442 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Bu konua ilişkin Skaraborg Hastanesi enfeksiyon bölümü başkanı ve başhekim Erik Backhaus, İsveç Radyosuna, bu hastalığa katkıda bulunan bir neden olarak, şırınga değişimiyle ilgili rutinler olduğunu belirterek, ”Bununla bağlantılı olarak da bağımlı kişiler test edilirler. Bu kişilerde hepatit C'yi bulabilir ve onları tedavi edebiliriz, böylece enfeksiyonu ilaç yolunun daha ilerisinin, yayılmasının önüne geçbiliriz. Enfeksiyonun çoğuluğunlukla meydana geldiği yer buralardır” diyor.

Hepatit C'ye, kan dolaşımıyla yayılan ve sadece insanlarda bulunan bir virüs neden oluyor. Bulaşıcı etken küresel olarak çok yaygın bir hastalık türüdür. Ancak İsveç'teki yaygınlık nispeten düşüktür. İnsanlarla ilgili olarak, hastalığın intravenöz uyuşturucu kullanımı ile güçlü bir bağlantısı vardır.

İsveç’te ve dünyada kapsamlı ya da sürekli güncellenmiş bilgiler verildiği pek söylenemez. Ancak enfeksiyon kontrol çalışması bağlamında ortaya konan bilgiler, önemli bulaşıcı hastalıklara genel bir bakış sağlamayı amaçlamaktadır.

Hepatit C virüsü, karaciğerde iltihaplanmaya neden olur. Çoğu durumda, bu, hastalığın herhangi bir semptomuna neden olmaz, ancak birçok insan haftalarca, aylarca yorgunluk ve iştahsızlıktan şikayet eder. Vakaların yarısından fazlasında, hasta kronik karaciğer iltihabı geliştirir ve uzun bir süre, belki de hayatının geri kalanında virüsün taşıyıcısı olabilir. Kronik taşıyıcılardan bazıları sonunda karaciğer sirozu (siroz) ya da karaciğer kanseri gelişir.

Hepatit C virüsünün büyümesi çok zordur. Teşhis, hastanın kanında hepatit C virüsüne karşı antikorlar tespit edilerek konur. Enfeksiyon, kan örneklerinde virüsün genomunun bulunmasından ya da bulunmamasından sonra değerlendirilir. Antikor testlerindeki bulgudan bağımsız olarak enfeksiyonsuz ya da iyileşmiş enfeksiyonu kanıtlamak için tekrarlanan negatif bulgular gereklidir. Çoğu durumda kronik enfeksiyonu iyileştirebilen ve geç komplikasyonlarını önleyebilen ilaçlar vardır.

Hepatit C'ye karşı aşı yoktur. Tüm koruma yöntemleri olarak enfeksiyonlar ve cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları önlemek için genel prosedürlere uyulmalıdır. Kanla temas eden eldivenler, cinsel ilişki sırasında kullanılan prezervatifler gibi, kanla bulaşan eşyalara, şırıngalara dikkat edilmelidir.

İsveç'te tüm kanlar, hepatit C için transfüzyon amacıyla test edilir. Sosyal İşler Genel Müdürlüğü, kan yoluyla bulaşma riskini en aza indirmek için kan bağışçıları için özel kurallar yayınlamaktadır. Örneğin sofra tuzu ve lokal anestezik içeren yeniden kullanılabilir şırıngalardan sağlık hizmetlerinde mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.

İsveç Hepatit C 2030 kurtulmak AB uyuşturucu Şırınga siroz Karaciğer Skaraborg Hastanesi Erik Backhaus İsveç Radyosu Enfeksiyon
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ