İSVEÇ ALZHEİMER İLACINA AMERİKA’DAN HIZLI ONAY

İsveç buluşu olan yeni ‘Alzheimer' ilacı leqembi İsveç İlaç Lurumu tarafından onaylanmıştı. Bir omay da ABD’den geldi. Geçen Cuma akşamı geç saatlerdemAmerikan İlaç Ajansı (FDA) ilacı onayladığını açıkladı. İlaç, iki haftadan biraz daha uzun bir süre içinde ABD’de piyasada olabilir.

İSVEÇ ALZHEİMER İLACINA AMERİKA’DAN HIZLI ONAY
İSVEÇ ALZHEİMER İLACINA AMERİKA’DAN HIZLI ONAY Admin
Bu içerik 567 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç’te ve dünyada ‘Leqembi’ markası altında piyasaya sürülecek olan hastalığı karşı bir fren görevini yerine getirecek olan ilacı Lecanemab (leqembi), Amerika Birleşik Devletleri'nde hızla onaylandı.

Bioarctic Genel Müdürü (CEO) Gunilla Osswald, “Amerika Devlet İlaç Kurunu (FDA)'nın hızlandırılmış prosedür kapsamında Leqembi'yi onaylaması, yalnızca Bioarctic ve ortağımız Eisai için değil, tüm araştırma alanının yanı sıra artık 20 yılı aşkın araştırmadan yararlanabilen hastalar, akrabalar ve bakıcılar için önemli bir kilometre taşıdır. Bu ilerlemenin arkasında yatan gelişme" diyor.

Hafif Alzheimer hastalığında bilişsel gerilemeyi yavaşlatan Lecanemab, İsveçli Bioarctic ve Japon ilaç şirketi Eisai arasındaki işbirliğiyle geliştirildi. Lars Lannfelt, Uppsala Üniversitesi'nde kıdemli bir doktor ve profesördür.

Uppsala Üniversitesi'nde profesör olan Lars Lannfelt'in 1999'da protofilleri hedef alan bir antikor geliştirme fikrini bulmasından sonradır. Protofiller, beyindeki plakları oluşturan fibrillerin çözünür bir öncüsüdür.

Lannfelt; “Antikoru 2005 yılında Uppsala'daki laboratuvarımda ürettik ve o zamandan beri Japon ilaç şirketi Eisai ile işbirliği yaptık. Bunu, antikorun içeri girip beynin plağı temizleyen ve ortadan kaldıran ‘temizleme makinesini’ harekete geçirmesi olarak tanımlıyoruz” ifadelerini kullanıyor.

Leqembi ile tedavi, hafif bilişsel bozukluğu veya hafif Alzheimer hastalığı olan hastalara iki haftada bir intravenöz olarak veriliyor. İlacın bilinen yan etkilerden biri olan beyin şişmesini önlemek için FDA hastaların sürekli MR ile takip edilmesini öneriyor.

FDA'nın koşullu onayı, 18 ay süren Faz II çalışması Clarity AD'ye dayanmaktadır. 50 ila 90 yaşları arasında erken Alzheimer hastalığı olan 1.795 hastayı içeriyordu.

Leqembi'nin fiyatı ayda yaklaşık 25.000 SEK olarak belirlendi. Fren ilacının Avrupa pazarında ne zaman bulunabileceği belli değil. Yaklaşık bir ay önce, Lars Lannfelt basına şunları söylemişti: “2024'te Avrupa'da onaylanabileceği konuşuluyor.”

Alzheimer hakkında kısa bilgi:

Alzheimer hastalığında sinir liflerinde amiloid plaklar adı verilen küçük kümeler oluşur. Esas olarak, sağlıklı bir beyinde de bulunan bir protein türü olan beta-amiloidden oluşurlar. Plaklar önce hipokampusta (beynin hafıza merkezi) ortaya çıkar ve yavaş yavaş beynin diğer bölgelerine yayılır.

Alzheimer'daki diğer tipik beyin değişikliği tau'dur, aynı zamanda yumaklar olarak da adlandırılır. Hücre gövdesi içindeki protein tau tarafından oluşturulan küçük iplik benzeri yapılardır. Yumaklar, sinir hücrelerinde besinlerin taşınmasını engeller.

Hastalıklı değişiklikler - plaklar ve düğümler - sinir hücreleri arasındaki iletişim yollarının tıkanmasına neden olur.

Kaynak: Demans merkezi ve Lars Lannfelt

İsveç alzheimer alzheimer ilacı isveç ilaç kurumu amerika ilaç kurumu FDA onay leqmebi Lars Lannfelt
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ