Prof. EVENGÅRD: AŞI VARDIR. RİSK GRUPLARINA DAHİL OLANLARA UYGULAYIN!

Emekli enfeksiyon hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Birgitta Evengård Dagens Nyheter gazetesine yaptığı açıklamada pnömokoklan adlı aşının zatüre ve benzeri hastalıklara iyi geldiğini aynı durumun koronavirüsü için de geçerli olduğunu savundu.

Prof. EVENGÅRD: AŞI VARDIR. RİSK GRUPLARINA DAHİL OLANLARA UYGULAYIN!
Prof. EVENGÅRD: AŞI VARDIR. RİSK GRUPLARINA DAHİL OLANLARA UYGULAYIN! Admin
Bu içerik 918 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Emekli profesör Birgitta Evengård bu ilacın uzmanlarca desteklendiğini fakat koronavirüsü için gerekli çalışmalardan eksik olduğunu da belirtiyor. Evengård, ”Koronavirüsü salgınının çok yeni olması ve ciddi vakalarda olayların seyrini tanımlayan bilimsel çalışmalar azdır. Ancak pnömoninin ölümlerin büyük bir kısmına katkıda bulunduğu bilinmektedir” ifadelerini kullanıyor.

Prof. Birgitta Evengård, ”Pnömoninin arkasındaki en yaygın bakteri tipi, 2009 yılından beri genel aşılama programına dahil edilen ortak aşıların bulunduğu pnömokoktur. Halk sağlığı yetkilileri İsveç'teki 65 yaşın üzerindeki herkese aşı yapılmasını tavsiye ediyor. Aşı, bazı durumlarda covid hastaları etkileyen bakterilerin neden olduğu bir pnömoniye karşı koruma sağlayabilir” görüşünü ileri sürüyor.

Gazeteye, ” Mevcut yönergelere uyulması gereken bilgilerin netleştirilmesi ve daha da yaygınlaştırılması iyidir. Ayrıca, aşı olmanız durumunda sağlık kaynaklarınızdan da tasarruf edersiniz. Her şey zaten var ve birkaç bölge ona sübvanse edildi, bu nedenle bu bağlamda yer alması iyidir” diyor.

Lund Üniversitesi'nde viroloji profesörü Joakim Esbjörnsson-Klemendz, ”Doğal olarak hissim, büyük bilimsel çalışmaların desteğini almadan akıllıca olabileceğini düşünüyorum. El yıkamaya, sosyal temaslardan kaçınmaya ve yüz yüze gelmemeye ek olarak, kesinlikle risk gruplarındaki herkese aşı yapılmasını tavsiye ederim” ifadelerine yer veriyor.

İsveç koronavirüsü aşı Prof.Birgitta Evengård Enfeksiyon Prof.Joakim Esbjörnsson-Klemendz Lund Üniversitesi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ