İSVEÇ HÜKÜMETİ VİRÜSE KARŞI YENİ ÖNLEMLER ALIYOR

Hükümet ve Halk Sağlığı Kurumu bugün düzenledikleri basın toplantısında yeni alınan önemlemleri paketini açıkladılar. Pakette, alışveriş, toplu taşıma, spor, işyerleri ve eğlence partileri için yeni sınırlamalar getiriliyor. Aynı zamanda, ilaçların "depolanmasını" önlemek için sert bir kararlar alınıyor.

İSVEÇ HÜKÜMETİ VİRÜSE KARŞI YENİ ÖNLEMLER ALIYOR
İSVEÇ HÜKÜMETİ VİRÜSE KARŞI YENİ ÖNLEMLER ALIYOR Admin
Bu içerik 1458 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Koronavirüsünden en fazla etkilenen kentlerin başında başkent Stockholm geliyor. Sağlık kurumları ve yetkililer bu durumun devam etmesi halinde bir hafta sonra hastanelerde yer kalmayacağı uyarısında bulunuyorlar. Hastanelerin acil servislerini arayanlara belirtileri söylemeleri istendikten sonra senin durumun acil değil, evden çıkma yolunda önerilerde bulunuluyor. Bundan da vatandaşlar büyük oranda rahatsız ve tedirgin oluyorlar.

Sosyal Güvenlik Bakanı Lena Hallengren basın toplantısında ilaç kullanan kişilerin ilaçlarını üçer aylık aralıklarla alabileceklerini böylece yıllık hepsini birden almanın önleneceğini söyledi. Yıllık kullanımın toptan alınmasının ilaçların tükenmesine ve diğer ihtiyaç sahiplerinin zor durumda kalabileceğine dikkat çekti. Böylece ilaçların istiflenmesinin yani depolanmasının önüne geçilmiş olunacak.

Dün itibariyle İsveç’te 4435 vaka tespit edilirken 180 ölüm olayı gerçekleşti. Yoğun bakımda da 358 kişi bulunuyordu. Bugün saat 14.00 dolaylarında yapılan yeni bir açıklamayla yaklaşık 5 bin vaka 239 ölüm ve 400'ün üzerinde yoğun bakımda kişi bulunuyor.

Hükümet toplu taşıma araçlarının çalışmalarının durdurulmasın düşünmediklerini ama yolcu sayıları konusunda yetkililerin önlem almalarını istiyor. Örneğin bir metro treninde kaç kişinin oturacağı ve ayak duracağı gibi.

Hükümetin önlemleri arasında şunlarda yer alıyor:

  1. Mağazalar, alışveriş merkezleri ve galeriler aynı anda tesiste kalan müşteri sayısını sınırlamalıdır. Ayrıca ödeme kuyruklarındakiler için alternatif çözümler geliştirmeli ya da müşterilerin birbirleri arasında ne kadar mesafede durabileceklerini göstermelidirler.
  2. Spor dernekleri mümkünse, eğitim ve diğer spor faaliyetlerini dışarıda gerçekleştirmeli, maçları, antrenman maçlarını, müsabakaları ve kupaları ertelemeli ve seyirci sayısını sınırlamalıdır.
  3. Kar amacı gütmeyen kültür, spor ya da benzeri gönüllü dernekler yıllık toplantılarını ertelemeliler.

Tüm İsveç etkinlikler kapsamında ve enfeksiyonun yayılmasını azaltmak için uygun önlemleri alınmalıdır. Bilgilendirmek, zeminde duruş mesafeleri işaretlemek, sıkışık ortamlardan kaçınmak için dijital toplantılar yapmak ve el yıkama ve el yıkama olanakları sunmak gibi önlemler düşünülmelidir.

Sosyal Güvenlik Bakan Lena Hallengren her zaman ki sözlerini tekrarlayarak, “Herkes katkıda bulunmalı. Durumu ciddiye alınmalı. Kendinizi iyi ve sağlıklı hissediyor olsanız bile, Paskalya'da evde kalınız” önerilerinde bulundu.

İsveç Sosyal Güvenlik Bakanı Lena Hallengren Halk Sağlığı Kurumu Johan Carlson koronavirüsü önlemler basın toplantısı ilaç deoplama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ