İSVEÇLİ KURUM HAFTADA 100 BİN TEST YAPMAYI PLANLIYOR

İsveçli Halk Sağlığı Kurumu şimdiye kadar yapılan testlerin yeterli sayıda olmadığını ve haftada 100 bin test yapmayı planladıklarını söylüyorlar. Kurumda Bölüm Müdürü olan Karin Tegmark Wisell, “Daha fazla insan hastalanırsa, sistemde aşırı kapasiteye sahip olmak önemlidir. Daha da kötüleşmemesi için hazırlıklı olmalıyız” diyor.

İSVEÇLİ KURUM HAFTADA 100 BİN TEST YAPMAYI PLANLIYOR
İSVEÇLİ KURUM HAFTADA 100 BİN TEST YAPMAYI PLANLIYOR Admin
Bu içerik 620 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

İsveç Hükümetinin Halk Sağlığı Kurumu’na testlerin artırılması ve başka önlemler konusunda verdiği direktif doğrultusunda kurum haftalık test sayısını 100 bine çıkaracağını duyurdu. Kurumda Bölüm Müdürü olan Karin Tegmark Wisell SVT1 Agenda programında; “Daha fazla insan hastalanırsa, sistemde aşırı kapasiteye sahip olmak önemlidir. Daha da kötüleşmemesi için hazırlıklı olmalıyız. Birkaç hafta içinde, belki haftada 100.000 test kadar. Bugün laboratuvarlarda haftada 40.000 kapasitemiz var. Ancak şu anda haftada sadece 12.000 ila 13.000 numune alınmaktadır” açıklamasını yapıyor.

Dün (05.04.2020) saat 14.00 itibariyle 401 insan koronavirüsünden yaşamını yitirmişti. Başbakan Stefan Löfven Cuma günü Dagens Nyheter gazetesine verdiği demeçte, “Binlerce insan ölebilir” ifadelerini kullanmıştı.

Başbakanın bu ifadeleri üzerine Karin Tegmark Wisell, “Modeller yaptık ve sonra sadece İtalya'da değil; Çin'de de neye benzediğine baktık. O zaman bir senaryo olabileceğinin en tepesine ulaşmadık, bu yüzden daha da kötüleşmeye hazır olmalıyız” diyor.

Karin Tegmark Wisell henüz virüs bulaşmamış ve belirtiler göstermeyen insanlara enfeksiyonun yayılmasının ‘çok sınırlı’ olduğuna inandığını dile getirerek, “Tam olarak kaç kişinin asemptomatik olup olmadığı önemli değildir. Burada önemli olan tedbirler: Sosyal mesafeyi koruduğunuzdan ve yaşlılarda da gerçekten iyi hijyen uygulamalarına sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Ellerinizi iyi biçimde yıkamalısınız, virüsün gözlerinize, ağzınıza ve burnunuza girmediğinden ve enfeksiyonu oradan taşıdığınızdan emin olmalısınız” görüşünü ileri sürüyor.

İsveç’te bugünün yapılan çalışmaların tam olarak yeterli olmamasından dolayı kaç kişinin bu virüsü taşıdığı bilinmiyor. Test sayısının çok sınırlı olması da bu durumun ciddiyetini korumasına ve insanları tedirgin etmesine neden oluyor.

İsveç koronavirüsü test Halk Sağlığı Kurumu Karin Tegmark Wisell Stefan Löfven İsveç Hükümeti
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ