BUGÜNKÜ VİRÜS BİLANÇOSU 80 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Ulusal Halk Sağlığı Kurumu bugünkü olağan basın toplantısında son 24 saatte 80 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı. Vaka sayısı 18 926 ve tedavi altında da 1 353 kişi bulunuyor. Son 24 saatte yeni vaka sayısı ise 286 olarak belirtildi.

BUGÜNKÜ VİRÜS BİLANÇOSU 80 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ
BUGÜNKÜ VİRÜS BİLANÇOSU 80 KİŞİ YAŞAMINI YİTİRDİ Admin
Bu içerik 821 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI 

Ulusal Halk Sağlığı Kurumu her gün düzenli olarak saat 14.00 de yaptığı basın toplantısında yeni ölü sayısını 80 kişi, vaka sayısını 18 926, tedavi görenlerin sayısını 1 353 kişi olarak açıkladı. Toplam ölü sayısının büyük çoğunluğunu Stockholm Bölgesi oluşturuyor. 2 274 ölüm vakasının 1 237’si Stockholm Bölgesinde gerçekleşti. Ölenlerin 1238’i erkek, 991 kadın olarak belirtildi. 70 yaş üstünde ölüm vakası ise 1 978 kişi olarak saptandı.

İsveç İçişleri Bakanı Mikael Damberg 30 Nisan akşamı kutlamalarının yasaklandığı ve ailelerin çocuklarına göz kulak olmalarını isteyerek, “Şimdi aynı sorumluluğu üstlenmemiz gereken yeni bir hafta sonu ile karşı karşıyayız. 50'den fazla kişi için toplantılar geçerli değildir. Bu dışarıda olsa bile” ifadesini kullanıyor.

Bu yıl 1 Mayıs Dünya İşçi Bayramı kutlamaları da yasaklandı. Sosyal Demokratlar ve Sol Parti farklı bir yöntemle insanların katılmadan kutlayacaklar.

İsveç’in koronavirüsü konusunda izlediği yol ve yöntem hâlâ dünya eleştiriliyor. İngiliz epidemiyolog Neil Ferguson Unherd adlı internet sayfasında, “Dünyadaki epidemiyologların çoğunluğu beni destekliyor ama İsveç kendi yolunda gidiyor. Asıl sorun, Stockholm'de kişi başına ölüm oranının New York seviyesine yaklaştığı bir noktada olmaları. İsveç'in yoğun bakım merkezlerini artırmak için daha fazla zamanı oldu, ancak sanırım günlük ölümlerinin her geçen gün arttığını göreceğiz.” değerlendirmesini yapıyor.

KORONAVİRÜSÜNDEN ÖLENLERİN SAYISINDA FARKLILIK MI VAR?

TT’nin haberine göre bugünkü basın toplantısında Ulusal Sosyal İşler Kurulu'nun İsveç'teki ölüm nedenleri kaydı, covid-19'daki ölüm sayısının Ulusal Halk Sağlığı Kurumu rakamlarından daha yüksek olduğunu göstermektedir, denildi.

Bugünkü basın toplantısında Ulusal Sosyal İşler Daire Başkanlığı Başkanı Mona Heurgren, ”Ulusal Halk Sağlığı Kurumu'nun  şimdiye kadar yayınladıkları rakamlardan yüzde 10 daha fazla insanın öldüğü söyleyebiliriz. Bu ortaya çıkan büyük fark, laboratuvarda test edilmemiş, ancak sorumlu doktorun covid-19 olan bir hasta olduğunu belgelediği durumlarda da var.” ifadelerini kullanıyor.

Ajansın haberinin devamında Ulusal Sosyal İşler Kurulu, İsveç'teki sağlık, bakım ve bakım ve ölüm nedenleri ile ilgili resmi istatistiklerden sorumludur. Bununla birlikte, ölüm nedenleri belirli rutinlere göre bildirildiğinden ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) düzenlemelerine göre kodlanması gerektiğinden, sağlık hizmetinin ölüm nedenini belgelendirmesi için üç ila dört haftası vardır. Bu nedenle, rakamlar tam elde edilmeden önce açıklamalar yapılmaktadır.

Ulusal Halk Sağlığı Kurumu epidemiyoloğu yardımcısı Anders Wallensten, farklı kayıtlar arasında her zaman belirli bir fark olacağına dikkat çekiyor. Wallensten, ”Toplam ölüm sayısını görmenin bir yolu, bir doktor tarafından teşhis edilmemiş olabilecek vakaları yakaladığınız mortaliteye bakmaktır. Bu geliştirmenin farklı bölümlerinde farklı güvenli verilerimiz olacaktır” yorumunu yapıyor.

 

İsveç koronavirüsü Ulusal Halk Sağlığı Kurumu korona salgını Neil Ferguson
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ