KORONA AKCİĞERDE UZUN SÜRELİ HASAR BIRAKIYOR

Dünyayı sarsan koronavirüsünün yapılan araştımalar sonucunda bilinmeyen yönlerini ve hastalarda bıraktığı geçici ya da kalıcı hasarlar gün yüzüne çıkıyor. İsveç’te koronavirüsünün beklenilenin üzerinde kişiye bulaşması ve 7 bine yaklaşan ölüm olayları işin ciddiyetini ortaya koyuyor.

KORONA AKCİĞERDE UZUN SÜRELİ HASAR BIRAKIYOR
KORONA AKCİĞERDE UZUN SÜRELİ HASAR BIRAKIYOR Admin
Bu içerik 726 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

BBC’nin haberine göre İngiltere Oxford Üniversitesi'nde yürütülen yeni bir araştırma, covid-19 hastalarında uzun süreli akciğer yaralanmaları olduğunu gösteriyor. Bazılarının neden birkaç aydır covid-hasta olduğu sorusu da bir dönüm noktası olarak tanımlanıyor.

Araştırmayı yöneten Profesör Fergus Gleeson BBC'ye "Bir tür akciğer hasarı bekliyordum, ancak bu düzeyde değil" açıklamasını yapıyor. Çalışmada, tamamı koronavirüs bulaşmış 19 ila 69 yaşları arasındaki on kişiye, akciğer hasarının görüntülerini elde etmek için özel bir gaz solumaları gereken özel bir röntgen çektiriliyor. Bu hastaların hiçbirinde şiddetli covid-19 durumu yoktu ama, ancak sekizi hastalandıktan üç ay sonra bile nefes almakta güçlük çektiği ve yorgunluk yaşadığını belirtiyor.

Bu İnsanlarda çekleni önceki röntgenler her şeyin normal olduğunu göstermişti, ancak yeni ve daha belirgin X-ışınları sekiz kişiye akciğer hasarı gösterdi. BBC, ciddi semptomları olmayan daha fazla insanda benzer hasarları olup olmadığını görmek için çalışmanın en az 100 kişi üzerinde gerçekleştirileceğini yazıyor.

Bir başka araştırmada yemek ve alkol tüketimi üzerine yapıldı. The Guardian'a göre, Avrupa'da on ülkedeki insanların, diğer şeylerin yanı sıra hazır yiyecek ve alkolü nasıl tükettikleri incelendi ve salgın sırasında aşırı yeme ve alkol tüketimindeki en büyük artıştan İngilizlerin başı çektiği sonucuna vardı.

Birkaç üniversitenin yürüttüğü çalışmada, İsveç de dahil on AB ülkesinden 5.000 kişiye, salgın sırasında ülke sınırları kapatıldığında gıda tüketimindeki ve alışverişteki değişiklikler soruldu. Diğer AB vatandaşları gibi İngilizler de meyve ve sebze alımlarını yaklaşık yüzde 30, ancak hazır gıda tüketimini yüzde 29, alkol tüketimini yüzde 29 ve kahve ve hamur işleri yüzde 34 artırdıkları gözlemleniyor.

Ankete katılan İngilizlerin yüzde 27'si de öğünleri atıştırmalıklarla değiştirdiklerini belirtiyorlar.

Koronavirüs akciğer hasar BBC Oxford Üniversitesi İngiltere Profesör Fergus Gleeson The Guardian yemek alkol AB İsveç
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ