İSVEÇ’TE SON İKİ GÜNDE VİRÜSTEN 178 KİŞİ ÖLDÜ

Koronavirüsünden dün 67 kişi yaşamını yitirmişti Bugünde 111 hayata veda etti. 11 Marttan bu yana toplam yaşamını yitirenlerin sayısı 1 511 oldu. Vaka sayısı 13 822’ye ulaştı. 1 054 kişi de tedavi altında bulunuyor. Dünyada 2 250 757 kişi virüse yakalandı. 154 262’si yaşamını yitirdi.

İSVEÇ’TE SON İKİ GÜNDE VİRÜSTEN 178 KİŞİ ÖLDÜ
İSVEÇ’TE SON İKİ GÜNDE VİRÜSTEN 178 KİŞİ ÖLDÜ Admin
Bu içerik 660 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Dünyada hızla yayılan koronavirüsüne henüz kesin denilebilecek bir ilaç geliştirilemedi. Daha önceki virüsler için geliştirilen Ebola aşısının yardımcı olduğu kliniksel olarak tespit edildiği ileri sürüldü. İlaç bulma yarışı tüm şirketler tarafından yoğun bir biçimde sürdürülüyor.

İsveç ilk planda gerekli önlemleri alamamasının cezasını çekiyor. Kuzey İtalya’dan dönenler hemen karatinaya alınsaydı; koronavirüsü bu kadar yayılmayacak ve insanlar yaşamlarını yitirmemiş olacaklardı. İsveç bilmeden ya da hazırlıksız yakalanmakla virüse davetiye çıkarmış oldu.

İsveç’te son iki gün içerisinde 178 (67 + 111) kişi yaşamını yitirdi. Vaka sayısı 13 822 oldu. 1 054 kişi de hastanelerde tedavi görüyor. Bu durum genel olarak dünyada 2 250 757 vaka, 154 262 ölüm gerçekleşirken 571 145 kişinin de iyileştiği açıklanıyor.

Ulusal Halk Sağlığı Kurumu’nda eski epidemiyoloğo ve Dünya Sağlık Örgütü’ne danışmanlık da yapan Johan Giesecke, “Ocak ayında İsveç hükümeti krize karşı alacağımız önlemlerin bilime dayandırılması gerektiğine karar verdi. Şimdi diğer ülkelerde yapılan eylemlere bakarsanız, bunlardan çok azının arkasında tek bir bilim izi olduğunu göreceksiniz” açıklamasını yapararak İsveç’in doğru yaptığını savunuyor. Ayrıca İsveç'in başka bir ülkeden daha kötü durumda olmadığına inanıyor, ancak öncelikle nüfus oranına göre halkın büyük çoğunluğunun bağışıklığa  ulaşma sürecinde virüs daha önde gittiğini de dillendiriyor.

Johan Giesecke göre çoğu insan koronavirüsüne yakalandığının farkında olmadan bu virüsü taşıyacak. Bir gazeteye verdiği demeçte, “İngiltere ile aynı stratejiye sahip olmaktan çok memnunuz. Yaptığımız şeye güvenilirlik kazandırdı. Fakat, sonra Boris Johnson 180 derecelik bir dönüş yaptı. Bununla birlikte, Halkın yarısından fazlasının bağışıklığı İsveç'in stratejisi değil, bunun bir yan ürünü olduğunu vurgulamaktadır. Ana plan, yaşlı ve zayıfları mümkün olduğunca korumaktır.

İsveç koronavirüsü koronavirüsü salgını Ulusal Halk Sağlığı Kurumu Dünya Sağlık Örgütü Johan Giesecke
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ