Hollanda Kralını Değiştiriyor

75 yaşındaki Hollanda Kraliçesi Beatrix tahtını büyük oğlu Willem Alexander’e düzenlenen özel bir törenle devrediyor. Hollanda Kraliyet ailesi uzun yıllardır iktidarı ellerinde bulunduruyorlar.

Hollanda Kralını Değiştiriyor
Hollanda Kralını Değiştiriyor
Bu içerik 3307 kez okundu.

Avrupa’daki Kraliyet aileleri Belçika, Hollanda, İngiltere çeşitli skandallardan geçererek günümüze kadar varlıklarını sürdürdüler. En az skandal yaşayan kuzey ülkeleri oldu. Norveç ve İsveç bu günlere fazla sıkıntılar yaşamadan geldiler. En büyük skandal Kraliçe Kristina’nın Protestanlıktan Katolizme geçerek İtalya’ya yerleşmesi oldu.
 

Bugün saat on’da başlayan devir teslim işlemine Beatrix’in mavi bir elbise giydiği ve masanın üzerinde bir buket çiçek olduğu televizyonlara ve fotoğraf karelerine yansıdı.
 

Beatrik tahtı 1980 yılında annesi Juliana’dan  devralmıştı. Annesi Juliana ise bir skandal sonucu 1948 yılında Wilhelmina’dan devraldı.
 

1967 yılında doğan Prens Willem Alexander, Máxima’yla evli ve üç kız çocuk babasıdır. İsveç Prensesi Victoria’nın kızı Estelle’nin de vaftiz babasıdır. Bu nedenle Hollanda Kral ailesiyle, İsveç Kraliyeti arasında sıkı ilişkiler vardır. İsveç Kralı Gustav XVI’nin ne zaman tahtını kızına devredeceği bilinmezken, yeni kral olan Willem Alexander’in Victoria’nın tahta geçmesinden sonra İsveç’i ziyaret edeceği tahmin edilmektedir.

2013-04-30
İsveç Postası

Hollanda Beatrix Willem Alexander Hollanda Kralini degistiriyor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ