BLOKLARA ARASI ÇEKİŞMEDE SAĞ PARTİLER ÖNE GEÇTİ

Gotland adasında başlayacak ”Almedal Haftası” öncesi yapılan anket çalışmalarında sağ partiler bloku, sol blokun önüne geçti. Hangi lidere güveniyorsunuz sorusunda ise Ilımlı Muhafazakar parti lideri Anna Kinberg Batra, Sosyaldemokrat Başbkan Stefan Löfven’in bir puan önüne geçti.

BLOKLARA ARASI  ÇEKİŞMEDE SAĞ PARTİLER ÖNE GEÇTİ
BLOKLARA ARASI  ÇEKİŞMEDE SAĞ PARTİLER ÖNE GEÇTİ
Bu içerik 2135 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

DN/İpsos tarafından yapılan liderlere güven duyma araştırmasında Ilımlı Muhafazakar parti lideri Anna Kinberg Batra yüzde 35 puan başbakan Stefan Löfven’i n bir puan önüne geçti. Partilere verilecek oylar toplamında da sağ blok yüzde 40,5 ve sol blok yüzde 40 olarak ortaya çıktı.

İsveç’te geleneksel olarak her yıl Temmuz ayında yapılan ve partilerin kendilerini ve çalışmalarını dile getirdiği hafta çok önem taşıyor. Yüzlerce dinleyici bir hafta liderleri ya da sözcüleri dinleyerek, soru sorarak ya da yüzyüze konuşarak düşüncelerini tazeliyor.

Analizcilere göre ”erken seçim” olayının hala devam ettiği İsveç’te bu hafta büyük ölçüde önem taşıyor. 2014 Aralık ayında sağ blok partileriyle éAralık Anlaşması” adı altında uzlaşmaya varan Sosyaldemokrat lider Stefan Löfven geçen zaman zarfında bazı noktalarda sözleşme dışı kararlar aldı.

Anket çalışmaları Eylül seçimlerinden bu yana gerek parti gerekse kişisel güven açısından sosyaldemokratların sürekli oy kaybına uğradığını gösteriyor. Bunda sosyaldemokratların devraldığı sağ blok enkazınında rolü var.Sağ blok partileri arasında ilk sırada olan Ilımlı Muhafazakar partiye başkan seçilen Anna Kinberg Batra ise, oylarında artış getiren çıkışlar yapıyor.

Stefan Löfven bir önceki kişisel güven notunda yüzde 42 olarak görülürken, bu kez yüzde 34’lere gerilemiş durumda. Aynı zamanda S+MP (sosyaldemokrat + Çevre partisi) azınlık hükümeti çok zayıf bir pozisyonda bulunuyor.

DN/İpsos araştırmasında en fazla oy kaybına Eylül seçimlerinde % 4 lük barajı kıl payı aşan Hıristiyan Demokratlar (2,7) yaşarken, en kazançlı parti ise ırkçı İsveç Demokratları olarak görülüyor. Irkçı ve yabancı düşmanı söylemleriyle tanınan parti son seçimde 12,9 olan oylarını 15,9’a kadar çıkarmış durumda.

Hıristiyan Demokrat parti Başkanlığına yeni seçilen Ebba Busch Thor kişisel güvende de yüzde 13 puanla sonuncu durumda bulunuyor.

Bu durum devam ederse, ufukta İsveç siyasi tarihinde ikinci bir erken seçim kaçınılmaz gibi kendini belli ediyor.

stefan löfven anna kinberg batra dn/ipsos anket bloklar arası çekişme güven
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ