İSVEÇ BASIN ÖZETLERİ

Bugün (Salı, 26.05.2015) İsveç'in dört önemli gazetesinde yayınlanan haberlerin özetlerini sunuyoruz

İSVEÇ BASIN ÖZETLERİ
İSVEÇ BASIN ÖZETLERİ
Bu içerik 1721 kez okundu.

DAGENS NYHETER


- Burundi’de binlerce kişi şiddetten ve koleradan kaçmak için yollara düştü.

 

- Dagens Nyheter’in yapmış olduğu bir araştırma, yabancı anne babadan doğan çocukların sınıf arkadaşlarına oranla ders başarı yüzdelerinin daha iyi olduğunu gösterdi.

 

- Sosyal Demokrat Parti’nin Gençlik Kolları, partinin 2020 konut hedefini 350 bine çıkarmasını istiyor.

 

- İsveç’te mahkemeler tarafından verilen gizli dinleme, elektronik iletişim ve kamera gözetim izni 2010 yılından bu yana yüzde 90 artmış durumda.

 

- Dokuz ülkeden 115 uçağın katılımıyla başlayan dünyanın en büyük hava tatbikatı “Arctic Challenge Exercise 2015” in amacı Rusya’yı kışkırtmak değil.

 

- Suriye rejimi Palmyra şehrini ele geçiren İslam Devletine yönelik hava saldırıları gerçekleştirdi.

 

SVENSKA DAGBLADET

 

- Karolinska Hastanesi’nin Solna’da yapımı devam eden binasının maliyetinin hesaplanandan 8 ila 10 milyar kron fazla olmasının yanı sıra binanın hizmete girmesi de en az 2 yıl gecikebilir.

 

- İsveç ve ABD, Arktik bölgesinde araştırma faaliyetlerinde işbirliği yapma konusunda anlaştılar.

 

- Malezya’nın kuzeyinde insan kaçakçılarının kamplarının bulunduğu bölgeye yakın yerde yaklaşık 28 toplu mezar ortaya çıkarıldı.

 

 - İngiltere’deki seçmen, yüzyıldır siyasetin iki önemli lideri İşçi Partisi ve Muhafazakâr Parti’nin artık eskisi gibi kendilerini temsil edemediklerini düşünüyor.

 

- 2015 yaz aylarında İsveç’e yapılacak turistik gezilerde yeni bir rekor sayıya ulaşılabileceğine inanılıyor.

 

AFTONBLADET


- İsveç vergi dairesinden uyarı; Dün birçok kişiye vergi dairesi adına sahte e-postalar yollandığının tespit edildiği bildirilerek, kullanıcıların bu maillere inanmamaları yönünde uyarıda bulunuldu.

 

- Sol Parti’nin iş piyasasından sorumlu sözcüsü Ali Esbati, Sosyal Demokrat Parti’nin iş piyasasında gereken reformları yapma konusunda korkak davrandığını söyledi.

 

- İsveç’te İslam Devleti adına asker topladığı bilinen Billié Illias Mohammed’in, banliyö treninin güvenlik bölümünde çalıştığı ortaya çıktı.

 

EXPRESSEN

 

- Birçok ülkenin katılımıyla Artik’te başlayan tatbikattan üç saat sonra Putin de 250 askeri uçak ve 12 bin askerin katıldığı bir hava tatbikatına başladı.

 

- Hükümet belli bir alanda eğitim almış yabancı ülke doğumluların İsveç’te daha çabuk iş bulmalarını sağlayacak çalışmalara hız kazandırdı.

 

- Eurovision şarkı yarışmasını kazanan Måns Zelmerlöw, memleketi Lund’da 10 bin kişinin sevgi gösterileriyle karşılandı.

 

- Diş tedavi merkezlerinin hilesi. TV4 televizyon kanalının yaptığı bir araştırma, İsveç’te yaklaşık 800 bin kişiye uygulanan diş tedavisi ile ilgili giderlerin abartılarak, hile yapıldığını ortaya çıkardı.

 

İsveç Postası

isveç gazete dagens nyheter aftonbladet svenska dagbladet expressen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ