Sultan Kayhan: “Kan değişimi gereklidir”

Sosyaldemokrat İşçi Partisi milletvekili adayı Sultan Kayhan seçim çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Bu haftasonu Skärholmen ve Bredäng’de seçmenleriyle buluştu. Bölgedeki Türklerin işlettiği işyerlerini ziyaret etti.

Sultan Kayhan: “Kan değişimi gereklidir”
Sultan Kayhan: “Kan değişimi gereklidir”
Bu içerik 4303 kez okundu.

Seçime bir hafta kalan tüm partiler ve adaylar çalışmalarına ivme kazandırdılar. Meydanlarda kurulan seçim kulübelerinde parti görevlileri seçmenlere partilerinin görüşlerini anlatmaya çalışıyorlar. İsveç seçimleri meydan mitinglerine pek alışık olmayan bir atmosfere sahip. Belli yerlerde küçük çaplı konuşmalarla ve soru – yanıtlı bölümlerle yapılan bir atmosfer.


Sosyaldemokrat İşçi Partisi milletvekili adayı Sultan Kayhan Stockholm’un çeşitli bölgelerini gezerek seçmenleriyle konuşuyor ve kendisine işaretleme yoluyla oy vermelerini istiyor. Bu haftasonu Skärholmen ve Bredäng’de dolaşarak seçmenleriyle buluştu. “Benim için politika iyi ve doğru gitmeyen birşeyleri değiştirmek için bir mücadele yoludur” diyen Sultan Kayhan seçimlerden Sosyaldemokratlar olarak başarılı çıkacaklarına inanıyor. Sağ koalisyon partilerinin sekiz yıl içerisinde yaptıkları hatalar nedeniyle yıprandıklarına inanıyor. Bu nedenle de “bir kan değişimi gereklidir” diyor.


İsveç eğitim sisteminde çanlar kötü çalıyor ve eğitimde işler arzu edilen durumda değil. Bu konuya ilişkin Sultan Kayhan’a sorular yöneltik, “Okullarımızda eğitimin kalitesi çok düştü. Sınıflarda öğrenci sayısı arttı. Biz hem eğitime yatırım yaparak kaliteyi artıracağız hem de sınıflardaki öğrenci sayısını düşüreceğiz. Öğretmenlere de daha iyi olanaklar sunacağız.” İşsizliğin özellikle gençlerde büyük sorun olduğunu iki yüz bin dolaylarında gencin işsiz olduğunu belirterek, “gençlerdeki işsizliği hem tekrarından mesleki eğitime kazandırarak hem de yeni  iş alanları yaratarak çözeceğimize inanıyorum” diyor.


Konut sorununun İsveç genelinde büyük bir problem yarattığını ve bu sorunun kesinlikle gelecek yıllar içerisinde planlı bir biçimde çözülmesi gerektiğini savunuyor. Üniversite gençliğinin bu konuda çok sıkıntılar yaşadığına dile getiriyor.


İsveç’te artan bir ırkçılık gerçeği ve yapılması gereken çok şey var” diyen Sultan Kayhan, “Ben daha yeni dün ırkçı bir kişinin saldırısına maruz kaldım. Bu ırkçıların fütürsüzlüğünün en canlı örneği. Elbette Sosyaldemokrat bir parti olarak bizlerin bu konuda çok fazla çalışmamız gerekiyor. Sosyaldemokratlar bünyesinde en fazla göçmen barındıran bir partidir. İktidar olursak bu alanda çok şeyler yapacağımız bilinmelidir” ifadelerin kullanıyor.


Sultan Kayhan’a başarılar diliyoruz.


İsveç Postası


Skärholmen'de Türk işyeri sahipleriyle konuşuyor


Skärholmen parti kulübesinde çalışanlarla
 

sultan kayhan sosyaldemokrat işçi partisi isveç seçimleri seçim
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ