İSVEÇ BASIN ÖZETLERİ

Bugün (Salı, 31.03.2015) İsveç'in dört önemli gazetesinde yayınlanan haberlerin özetlerini sunuyoruz

İSVEÇ BASIN ÖZETLERİ
İSVEÇ BASIN ÖZETLERİ
Bu içerik 1745 kez okundu.

DAGENS NYHETER

 

- İsveç polisi ülkeye giren otomatik silah sayısının arttığını, buna engel olmak için uluslararası bir işbirliğine gereksinim duyulduğunu vurguladı.

 

- Nijerya'daki seçimlerde kesin olmayan sonuçlara göre, Müslüman aday Muhammedu Buhari'nin birçok eyalette şu andaki Cumhurbaşkanı Goodluck Jonathan’ın önünde olduğu bildirildi.
 

- Çin Komünist Partisi lideri Xi Jinping, 2012 yılından beri parti içerisinde 68 üst düzey sorumluyu yolsuzluk gerekçesiyle tutuklattı.

 

- Fransa’daki İl Genel Meclisi seçimleri, iktidardaki Sosyalist Parti’nin yenilgisiyle sonuçlandı.

 

- Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın dün parlamentoda yaptığı konuşmada, AB tarafından istenilen her şeyi yapmayacağını söylemesi üzerine, AB tarafından yapılması planlanan yardımların tehlikeye gireceği konusunda endişeler artıyor.

 

- İsveç Merkez Bankası’nın repo faizlerinde yaptığı indirim, İsveç Borsasında bu yıl yüzde 15’lik bir artış sağladı.

 

SVENSKA DAGBLADET

 

- ABD, Rusya, İngiltere, Fransa, Çin ve Almanya’nın İran’la yaptıkları Nükleer müzakereler üç noktada kilitlendi.

 

- İngiltere’de genel seçimler 7 Mayıs’ta yapılacak. Seçim kampanyaları resmen başladı.

 

- Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri Yemen'in başkenti Sana’nın kuzeyindeki bölgeleri dün bombaladı.

 

- İsveç İstatistik Kuruluşu 18-29 yaş aralığındaki seçmenlerin geçen yıl yapılan genel seçimlere katılma oranının 81,3 olduğunu açıkladı.

 

AFTONBLADET


- Fransa'da Germanwings uçağını bilerek düşüren ve 150 kişinin ölümüne neden olan pilot Andreas Lubitz’in psikolojik sorunlarının yanı sıra gözlerinin de rahatsız olduğu iddia ediliyor.

 

-  İsveç Kralı Carl Gustaf ve Başbakan Stefan Löfven tarafından Suudi Arabistan’a özür mektubu yollandığı iddialarının asılsız olduğu bildirildi.

 

 

- İsveç müzik dinleme servislerinden Spotify’a Amerikalı rakip. Ünlü şarkıcı Jay Z tarafından satın alınan ve dün tanıtımı yapılan Tidal birçok ünlü Amerikalı sanatçı tarafından destekleniyor.

 

- Telia üzerinden yayın yapan Kanal 5, Discovery Channel, Kanal 9, Eurosport, Animal Planet, TLC ve Kanal 11 isimli televizyon kanalları 1 Nisan’dan itibaren Telia üzerinden yayınlanmayacak.

 

EXPRESSEN

 

- Yaz aylarından sonra Halk Partisi içerisinde gündeme gelmesi beklenen yeni parti lideri arayışlarında Jan Bjorklund’a en büyük rakibin Birgitta Ohlsson olması bekleniyor.

 

- İsveç’in BM Güvenlik Konseyi’nde yer alma çalışmalarında yardımda bulunacak olan eski Dışişleri Bakanı Carl Bildt, Suudi Arabistan ile yaşanan krizden sonra İsveç’in Konsey’de yer almasının zor olabileceğini söyledi.

 

- Expressen gazetesi Malmö’deki bir yargıcın daha anonim isimle internet üzerinden İslam’a karşı nefret içeren sözler yazdığını ortaya çıkardı.

 

- Yağışlı geçen havalar paskalya tatiliyle birlikte yerini güneşli bir havaya bırakacak.

 

İsveç Postası

isveç gazete dagens nyheter aftonbladet svenska dagbladet expressen
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ