İSVEÇ BASIN ÖZETLERİ

Bugün (Cuma, 27.03.2015) İsveç'in dört önemli gazetesinde yayınlanan haberlerin özetlerini sunuyoruz

İSVEÇ BASIN ÖZETLERİ
İSVEÇ BASIN ÖZETLERİ
Bu içerik 2091 kez okundu.

DAGENS NYHETER

 

- Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK), dünyada meydana gelen silahlı çatışmalar neticesinde sanayileşmiş ülkelere sığınma başvurularının son yirmi yılın en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi.

 

- Suudi Arabistan’ın Yemen’e askeri müdahalesinden sonra İran, ateşin tüm bölgeye yayılabileceği konusunda uyarıda bulundu.

 

- Sosyal Demokrat Partinin bütçe fazlası oluşturma hedefinden vazgeçildiğini açıklamasından sonra Ilımlı Parti, bu kararın isabetli olup olmadığının Parlamento’da tartışılmasını istedi.

 

- Suudi Arabistan’ın Yemen’deki isyancılara saldırı başlatması petrol fiyatlarında yükselişe sebep olacak.

 

- Sigorta şirketi Skandia, 2016 yılının ilk çeyreğinden itibaren Göteborg, Malmö ve Sundsvall’da bazı çalışanlarını işten çıkarmayı planlıyor.

 

SVENSKA DAGBLADET

 

- Paskalya haftasında rayların tamiri sebebiyle Stokholm merkez ile Älvsjö arasındaki seferlerin iptal edilmesinden yaklaşık 35 bin yolcu etkilenecek.

 

- Stokholm Uluslararası Barış Araştırma Enstitüsü’nden (SIPRI) Peter Wezeman, Suudi Arabistan’ın Yemen’de kullanmak için İsveç’ten almayı planladığı anti tank SAAB Bill 2 füzesinin bu ülkeye satılma kararının hükûmet seviyesinde ele alınması gerektiğini söyledi.

 

- Ilımlı Parti ülke genelinde iyi sonuçlar alamayan okullara, devlet tarafından farklı metotlar uygulanmasını içeren bazı öneriler gündeme getirdi.

 

- Germanwings uçağının düşme nedeni belli oldu. Marsilya Savcısı uçağı yardımcı pilotun kasten düşürmüş olabileceğini açıkladı.

 

AFTONBLADET


- ABD’nin New York kentinin Manhattan bölgesinde bir binada gaz sıkışması sonucu patlama meydana geldi. Çıkan yangında en az 19 kişi yaralandı.

- Ilımlı Parti içerisinde eski Başbakan Fredrik Reinfelt’e yakın olarak çalışan bir kişinin parti kasasından milyonlarca kron harcadığından şüpheleniliyor.

 

- İsveç’in Ystad şehrinde geçen yıl karısını öldüren bir kişi 16 yıl hapse mahkûm edildi.

 

EXPRESSEN

 

- Merkez Parti’nin Ekonomik Siyasi Sözcüsü Emil Källström, hükûmetin inşaat tadilatı için sağlanan yüzde 50’lik sübvansiyonu yüzde 30’a indirme kararının sadece zengin kişilere yarayacağı iddiasında bulundu.

 

- İsveç’te uygulanmakta olan televizyon ve radyo vergisi 2020 yılında kaldırılacak.

 

- Yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimini izlemek için Nijerya’da bulunan El Cezire televizyonundan iki kişi Maiduguri kentinde kaldıkları otel odasında hükümet güçleri tarafından gözaltına alındı.
 

 

İsveç Postası

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ