Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai CIA’den Para aldığını Açıkladı

Afgan Devlet Başkanı Hamid Karzai Hükümeti’nin Amerikan Haber Alma Teşkilatı CIA’dan para aldığını doğruladı.

Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai CIA’den Para aldığını Açıkladı
Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai CIA’den Para aldığını Açıkladı
Bu içerik 4524 kez okundu.

Afganistan Devlet Başkanı Karzai Pazartesi günü başladığı Finlandiya gezisi sırasında açıklamak durumunda kaldı. Karzai Afganistan Hükümeti adına Finlandiya’yla işbirliği anlaşması imzaladı. Hamid Karzai Hükümeti ve yakın çevresine CIA tarafından para verildiğini New York Times gazetesi geçen hafta sonu açıklamıştı. Karzai önceki danışmanı bu paraları ”hayalet para” nitelendirmiş ve hiçbir zaman kayda geçmediğini açıklamıştı.
 

CIA’ye yakın kaynakları bu paraların Karzai’ın hükümet içindeki adamlarına dağıtıldığını ve  bu paraların hem Karzai hem de kendileri için mal mülk edinmede kullandıklarını  dillendirdiler. Basına sızan haberlere  ve kimi Amerikalı yüksek görevli memurlara göre savaştan bu ölçüde zarar gören Afganistan’da şimdiye kadar verilen en büyük rüşvet olduğunu gösteriyor. Amerika bölgede daha önce de Rusya’ya karşı savaşan grupların liderlerine, uyuşturucu mafyasına ve Talibanlara parasal yardım yaptığı bilinen gerçekler arasındaydı.
 

Hamid Karzai olayın ortaya çıkması üzerine yaptığı açıklamada, paraların iyi işlerde kullanıldığını ve genellikle yaşlı ve hastalara harcandığını söyledi.
 

Karzai’yı yakından izleyen kimi kaynaklar devet başkanının son aylarda milliyetçi bir lider gibi davranmaya çalıştığını ama ABD ve Batı’nın adamı olma damgasından kurtulamadığını belirtiyorlar. Hamid Karzai ikinci ve son kez başkanlık süresinin sona ermekte olduğu ve sırada hem Nato liderliğindeki güçlerin hem de Isaf güçlerinin ülkeyi terk edeceklerini ifade ediyorlar.
 

Bu olaydan anlaşılacağı gibi ABD kendi Haber Alma Teşkilatı (CIA) eliyle hakim olduğu tüm sorunlu bölgelerde ve İslam ülkelerinde  dağıttığı paralarla kontrol altında tuttuğunu bir kez daha ortaya koymuş oluyor.  Kendini Türkiye’nin en büyük dini lider olarak gören ve Amerika’da CIA’nın gölgesinde yaşayan “Efendi” ler gibi. Türkiye Başbakanı Tayyıp Erdoğan’ın eski başdanışmanının Amerikalılara başbakan için söylediği, “deliğe süpürmeyin kullanın” sözü henüz unutulmuşa ya da unutulacağa benzemiyor...
 

2013-04-30
İsveç Postası

hamid karzai afganistan CIA hamid karzai rüsvet
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ