İsveç’te 1 Mayıs Coşkusu

1 Mayıs günü havanın da son derece güzel ve güneşli olması nedeniyle İsveçliler alanları doldurdular. Büyük bir coşku içerisinde 1 Mayıs İşçi ve Emek Günü’nü kutladılar.

İsveç’te 1 Mayıs Coşkusu
İsveç’te 1 Mayıs Coşkusu
Bu içerik 4376 kez okundu.

 

Bu yılki 1 Mayıs kutlamalarında üç  yeni adın yapacağı konuşmalar merak konusuydu. Sosyaldemokrat İşçi Partisi Başkanlığına seçilen Stefan Löfven, İşçi Konfederasyonu’na  Karl Petter Thorwaldsson ve Sol Parti Başkanlığına Jonas Sjöstedt.
 

İsveç’in  güney illerinden Malmö’de kutlamalara katılan Stefan Löfven 1 Mayıs konuşmasında gençler arasındaki işsizlik damgasını vurdu. Löfven; “Gençler arasında işsizlik çok büyük bir sorun. Bu durum gençleri olumsuz etkiliyor ve onları sinirli, kızgın yapıyor” diyerek gençlere iktidara geldiklerinde bu soruna çeşitli yöntemlerle çözümler üreteceklerini söyledi.  Son yıllarda ilk kez Sosyaldemokrat Parti ile İşçi Konfederasyonu arasında ana sorunlar üzerinde anlaşmazlıklar yaşandığı bilinen gerçekler arasındaydı. LO devletin bütçe fazlalığı artmak amaçlı kısıntılara son verilmesini ve yetmiş milyar liranın devlet kasasından alınarak, işsizlik, yollar, konut, çocuk parasının artırılması yönünde harcanmasını istiyordu. Bu soruna Löfven 1 Mayıs konuşmasıyla “hayır” diyerek son noktayı koydu.
 

Löfven’in konuşmasında çok alkışlanan bölüm “feminizm” oldu. Löfven, “İsveç’in gündeminde mutlaka ama mutlaka, feminizm olmalıdır” diyerek alanı dolduran kadınlardan bol bol alkış aldı.
 

İşçi Konfederasyonu Başkanı Thorwaldsson Stockholm’da yaptığı konuşmasında, devletin para biriktirme politikalarını ele alarak, “devlet bir müddet bundan vazgeçmelidir. Buradan alınacak paralarla işsizlik başta olmak üzere diğer sorunlara çözümler bulunmalıdır” dedi.
 

Göteborg’da konuşan Sol Parti Başkanı Jonas Sjöstedt, başta özelleştirmeler olmak üzere devletin kar amaçlı yatırımlar yapmasını ve bu tür yatırımlara sıcak bakmasını sert bir dille eleştirdi. Bu konuda halkın söylediklerine kulak vermesini istedi.
 

Sjöstedt olası bir koaliasyon durumunda “özelleştirmeler yapan bir hükümette asla yer almayacağız” sözleri alanı dolduran beş binin üzerindeki katılımcılardan uzun alkış aldı.

2013-05-01
İsveç Postası

1 mayıs isveç 1 mayıs
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ