İsveç’te Bulgaristan Türkleri Seçimlere Hazırlanıyor

Bulgaristan’da 12 Mayıs’ta yapılacak seçimlere İsveç’te yaşayan Bulgaristan kökenli Türkler hazırlıklarını sürdürüyorlar. İsveç Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Veddesta Centrum’da bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.

İsveç’te Bulgaristan Türkleri Seçimlere Hazırlanıyor
İsveç’te Bulgaristan Türkleri Seçimlere Hazırlanıyor
Bu içerik 5517 kez okundu.

 

Bulgaristan’da kurulan Hak ve Özgürlükler Hareketi 2009 seçimleriinde % 8 gibi bir oy alarak üçüncü parti olmuş ve Türklerin oturdukları bölgelerdeki belediyeleri de kazanmışlardı. Bu sonuçtan sonra seçimlerin galibi Sosyalist Partiyle koalisyon kurarak büyük başarı elde etmişlerdi. Koalisyon ortaklığının bozulmasıyla erken seçimlere giden Bulgaristan’da halk 12 Mayıs’ta sandık başına gidiyor. İsveç’te oturan Bulgaristan Vatandaşları Bulgaristan Büyükelçiliğinde oy kullanacaklar.
 

Bu amaçla İsveç Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Hak ve Özgürlükler Hareketi Avrupa Parlamentosu milletvekili Metin Kazak ile Kırcali beldesi  Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi murat’ı İsveç’e davet ederek Bulgaristan Türkleriyle buluşturdu. Toplantıya Hak ve Özgürlükler Hareketi Danimarka ve İsveç Temsilcisi Dr. Selahattin Deniz de katıldı.
 

Toplantıyı bir konuşmayla açan dernek başkanı Ceylan Yusufoğlu, seçimlerin burada yaşayan Bulgaristan Türkleri açısından önemine değindi. Danimarka ve İsveç temsilcisi Dr. Selahattin Deniz kısa olarak yaptığı konuşmasında birlik ve beraberlik üzerinde durdu. Bölünmenin kimseye yarar sağlamayacağına değindi.
 

Bulgaristan’da asimilasyon sürüyor
 

Kendisi de Bulgaristan Türk’ü olan ve 1989 yılında zorunlu göç nedeniyle İsveç’e gelen Türk Kadınlar Federasyonu Başkanı Macide Akay bir konuşma yaptı.  Macide Akay konuşmasında zorunlu göçler nedeniyle Bulgaristanı terk eden Türklerinin dünyanın her yerine dağıldıklarını dile getirerek; “ Bulgaristan’da hâlâ Türklere yönelik asimilasyon politikaları devam ettirilmektedir. Anadil eğitimine katılan öğrenci sayısında hızlı bir düşüş vardır. Bu rakam yüz binlerden yedi binlere kadar düşmüştür. Biz dünyanın neresinde olursak olalım, Bulgaristan bizim için anavatandır ve öyle kalacaktır. Bu nedenle oradaki seçimler, bizleri de yakından ilgilendirmektedir. Biz şimdiye kadar her türlü baskılar, öldürmeler, zulümler ve tecavüzler altında varlığımızı sürdürdük, bundan sonra da sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.
 

Başbakan Erdoğan’a eleştiri
 

Akay, Hak ve Özgürlükler Hareketi’ni kendi çıkarları için bölenlerin tarihe karşı sorumlu olduklarını belirterek, “Bizi bölmek ancak emperyalistlerin işine yarar. Böl ve yönet politikalarına alet olmaktan ileri gidemeyiz “ dedi. Ayrıca bu grubun AKP tarafından desteklenmesini bozgunculuk ve kendi inisiyatifi altında bir grup oluşturmak olduğunu ileri sürerek, başbakan Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi: “Türkiye Cumhuriyeti bir Türk devletidir. Devletin gücü dünyadaki hiçbir Türk’ün ve Türk toplumunun aleyhine kullanılamaz. Biz biliyoruz ki, sen Türkiye’de kendi halkınla kavgalısın ve bu yetmiyormuş  gibi elini Bulgaristan Türklerine de uzatıyorsun. Elini Bulgaristan Türklerinin üzerinden çek” ifadelerini kullandı.

 

Ardino (Eğridere) Belediye Başkanı Resmi Murat ise yaptığı konuşmasında, kendilerinin Bulgaristan’da azınlık olarak yaşamlarını sürdürdüklerini ama, yurtdışa çıkmak zorunda kalan Bulgaristan Türklerinin küçük azınlıklar oluşturdukların ifade ederek; “nerede olursak olalım, hiçbir zaman birlik, beraberlik ve dayanışma gücümüzü yitirmeyelim. Biz orada sizler için de çalışıyoruz. Tatillerinizde gelin, iş sahibi olan arkadaşlar bizim oralara da yatırımlar yapsınlar ve her türlü kolaylığı sağlayabiliriz. Seçimlerde oy kullanmak çok önemlidir. Oylarınızı kullanacağınıza ve Hak ve Özgürlükler Hareketine destek vereceğinize inanıyorum” biçimin düşüncelerini açıkladı.

 

Son olarak konuşan Hak ve Özgürlükler Hareketi Avrupa Parlamentosu milletvekili Metin Kazak, konuşmasına Hak ve Özgürlükler Hareketi Onursal Başkanı Dr. Ahmet Doğan ve Parti Başkanı Lütfü Mestan’dan selamlar getirdiğini dile getirerek başladı. Kazak konuşmasına devamla; “12 Mayıs’ta Bulgaristan’da erken seçimlere gidiyoruz ve hepimizi çok önemli birgün bekliyor. Peki, bu parlamento seçimi neden çok önemlidir? Çünkü seçimlerden sonra Bulgaristan’ın geleceği belirlenecek ve Bulgaristan demokratik yoluna devam mı edecek yoksa şu andaki iktidar olan GET partisi geriye mi götürecek yani tekrar otokrat bir devlete mi dönüşecek? Eskiden beri yaşadığımız sıkıntıların tekrar içine mi düşeceğiz. Başbakan 23 yıllık demokratik düzeni içine sindiremiyor ve diyor ki, ‘geçmiş bugünden daha iyiydi’, bir düşünün bir ülkenin başbakanı böyle konuşabilir mi?” diyerek seçimlerin öneminin altını çizdi.

 

Biz eski yaşamamak için

 

Kazak konuşmasını sürdürerek; “Biz, geçmişi yaşamayalım, geriye dönmeyelim diye Hak ve Özgürlükler Hareketi’ni 1990 yılında yaşama geçirdik. Hareketimiz başkanı olan Ahmet Doğan tarafından Türklerin ve Müslümanların sesleri tüm Bulgaristan’da duyuldu.Biz hem milletvekili hem bakan hem de onlarca belediye başkanlığı kazandık. Türkler ve Müslümanlar Kurullarda temsil hakkı kazandılar. Aksi takdirde bütün bunlar olmayacaktı. Ne okullarda anadilimizi okuyabilecektik, ne radyo – televizyon yayınlarımız olacaktı ne de ibadetimizi yapabilecektik. Bulgarlar bizi bölücülükle, Türkiye’ye hizmet etmekle suçluyorlar. Halbuki biz, dilimizi, kimliğimizi,dinimizi ve kültürümüzü yaşamak istiyoruz. Siz bizim temel haklarımızı ellerimizden alamazsınız. Bulgaristan bizim de anavatanımız. Ülkenin gelişmesine, kalkınmasına katkı koyuyoruz. Biz Bulgaristan’ı bölmüyoruz, o yönde çalışmıyoruz. Bu nedenle bizim temsilcilerimiz Bulgaristan’ın her yerinde olacaklar. Bize oy verecek olan gerek Bulgaristan’da gerekse yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız sayesinde tekrar iktidar ortağı olmak istiyoruz. Hepinizi sevgiyle selamlıyorum” dedi.

 

Toplantı yemekli eğlenceyle devam etti.

 

2013-05-02
İsveç Postası

Bulgaristan seçimleri Bulgaristan Türkleri Hak ve Özgürlükler Hareketi İsveç Balkan Türkleri Kültür derneği Metin Kazak
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ