“Böyle giderse AB müzakere süreci durur”

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) üyesi İngiliz Andrew Duff, yolsuzluk operasyonu sonrası gelişmelerin Türkiye-AB müzakere sürecini durdurma riski taşıdığını savundu.

“Böyle giderse AB müzakere süreci durur”
“Böyle giderse AB müzakere süreci durur”
Bu içerik 3800 kez okundu.

Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) üyesi İngiliz Andrew Duff, yolsuzluk operasyonu sonrası gelişmelerin Türkiye-AB müzakere sürecini durdurma riski taşıdığını savunarak “Eğer yargıya müdahale devam ederse Türkiye AB müzakere sürecinin durdurulması gündeme gelir” şeklinde konuştu.
 

17 Aralık sonrası gelişmeleri ABHaber için değerlendiren Andrew Duff, “17 Aralık sonrası yaşananlar bize Türk devletinde bir kriz olduğunu gösteriyor. Bir kaos ortamı var. Erdoğan tüm gücü elinde toplamak istiyor basın, yargı …vs. Ama Erdoğan’a sivil ve askeri bürokrasi karşı. Fethullah Gülen, Türkiye’de yolsuzluğa karşı. Bence haklı” şeklinde konuştu. Duff şu görüşleri de dile getirdi:
 

“Eğer yargıya müdahale devam ederse Türkiye AB müzakere sürecinin durdurulması gündeme gelir. Avrupa Parlamentosu Türkiye raporuna 17 Aralık süreciyle ilgili çok sayıda değişiklik önergesi verildi. Tüm bu gelişmeleri (17 Aralık sonrası) Gezi parkı ve yeni bir Anayasa yapılamaması noktasında değerlendirmeliyiz.”
 

“ERGENEKON SÜRECİ ŞÜPHELİ”


Andrew Duff “Ergenekon yargı süreci şüpheli. Güvenilebilir bir yargılama süreci olmadığı birçok kuşkuları barındırdığı ortada” dediği açıklamaları sırasında Almanya’daki yeni koalisyon hükümetinin Türkiye’nin AB üyeliğine karşı olduğunu savunarak “Hükümet programlarında Türkiye’nin AB üyeliğine karşı oldukları anlaşılıyor” şeklinde konuştu.
 

Kıbrıs sorununa değinen Duff “Kıbrıs sorunu gerçekten çok karmaşık bir sorun. Ancak Erdoğan’ın Kıbrıs sorunuyla ilgili çıkışları sorunu daha da büyüttü. Çözüme bir türlü ulaşılamadı” savını öne sürdü. (SÖZCÜ)

AB Üyelik Andrew Duff KPK
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ