UMUT VAADEDEN KORONAVİRÜSÜ AŞISINDA TÜRK PARMAĞI

İskenderun’dan Almanya’ya göçen eden bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin orada kurduğu BioNTech adlı ilaç şirketiyle tanındı. Prof. Şahin Amerikan ilaç şirketi Pfizer ile ortaklaşa geliştirdiği ve denemelerini başarıyla geçen koronavirüsü aşısı dünyanın yeni umudu oldu.

UMUT VAADEDEN KORONAVİRÜSÜ AŞISINDA TÜRK PARMAĞI
UMUT VAADEDEN KORONAVİRÜSÜ AŞISINDA TÜRK PARMAĞI Admin
Bu içerik 756 kez okundu.

İSVEÇ POSTASI

Prof. Dr. Uğur Şahin ve şirketinin Yönetim Kurulu üyesi bilim kadını Özlem Türeci ile başlattığı koronavirüsü aşısı geliştirme çabaalrı meyvesini verdi. Uüur Şahin’in ilaç şirketi BioNTech daha öncede kızamık aşıyla tanınıyordu.

Prof. Şahin Pazartesi günü yaptığı açıklamada Pfizer şirketiyle geliştirdikleri aşının yüzde 90 güvence sağladığını duyurdu. Şahin, “Bu kesinlikle bir ışık kaynağıdır” yorumunu yaptı.

Prof. Uğur Şahin “Artık son aşamadayız. Avrupa İlaç Ajansı EMA ile Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA’den gelecek onayı bekliyoruz. Dünyanın ihtiyacı olan milyonlarca doz aşıyı karşılayabilmek için geçtiğimiz aylarda Almanya Marburg’da da bir üretim tesisi açtık. Üretim ve tedarik aşamaları için Pfizer ile ortaklık kurarak aşının üretimine şimdiden başladık.

Aralık ayının son günlerinde aşının Avrupa ve Amerika’da dağıtımı onaylanabilir. Bu da ilk birkaç milyon doz aşı için olacak. 2021 Ocak-Şubat ayında Avrupa’ya ve Amerika’da aşılarımızı dağıtmaya başlayabiliriz. Altıncı aya kadar ise en azından 200-300 milyon doz dağıtmayı planlıyoruz. Her şey yolunda giderse 2021 yılı bitmeden yaklaşık 1,5 milyar doz aşı üretilecek ve dünyanın her yerine dağıtımı için çalışılacak” diyor.

Prof. Dr. Uğur Şahin aşıyı birlikte geliştirdikleri Özlem Türeci ile Köln’de üniversite hastanesinde tanıştılar ve birlikte değişik aşılar üzerinde çalışmaya başladılar. Özlem Türeci üniversite hastanesinde bağışıklık uzmanı olarak görev yapıyordu. İkili daha sonra BioNTech adlı ilaç şirketini kurarak kendi adlarına çalışmaya başladılar.

BioNTech şirketi ürettiği kızamık aşısıyla tüm dünyada tanındı ve aşı kendilerine iyi kazanç sağladı. Bugün ikili Almanya’nın ilk 100 zengini arasında yer alıyor.

BioNTech Pfizer Uğur Şahin Özlem Türeci koronavirüsü aşı koronavirüsü aşısı umut
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ