KARANLIK AYDINLIĞA KARŞI
Türker Ertürk

KARANLIK AYDINLIĞA KARŞI

Bu içerik 580 kez okundu.

Bu köşede fırsat buldukça bazı geçmiş faaliyetlerimizden bahsediyor ve gelecek faaliyetlerimizin duyurusunu yapmaya çalışıyoruz. Bunun en büyük nedeni malum nedenlerle basınımızda bu etkinliklerimizin yer bulamamasıdır.

 

Siz okurlarımdan gelen mektup, telefon ve elektronik iletiler gösteriyor ki, doğru yoldayız. Bu yöntemi  “ Kendi gemini kendin yap “ gibi “ Kendi haberini kendin yap “ şeklinde mütalaa edebilirsiniz.

 

Sessiz Çığlık

 

Geçtiğimiz cumartesi günü önce saat 1300’de emperyalist projenin taşeronları ( Erdoğan, AKP ve Cemaat ) tarafından emperyalizmin desteği ile zindanlara attığı askerlerin için Vardiya Bizde Platformu’nun düzenlediği “ Sessiz Çığlık “ eylemine katıldım ve istek nedeniyle bir konuşma yaptım.

 

Ailelerin çektiği ıstırabı görmemek için taş kalpli olmak lazım. Daha önce bu köşede belirttiğimiz gibi buna savaş gözüyle bakıyorlar. Savaşta acımak olmaz! Hem onlar içeri tıkılmasaydı ve geride kalanlar korkutulmasaydı, ülkemiz bölünme ve parçalanma sürecine nasıl sokulabilirdi ki! Halen yürüyen projeler, geriye çevrilemez eşiğe geldiğinde bırakacaklar. Merak etmeyin!

 

Yurtseveri öldürdüler!

 

Bugüne kadar zindanlarda çok yurtsever öldürdüler. En son katlettikleri ise Jandarma eski Genel Komutanı ve MİT eski Müsteşarı Teoman Koman’dır. 77 yaşında bulunan hasta bir insanı zindana atmanın sonuçlarını önceden kestirmek sanırım fazla feraset istemez. Yaşamını kaybettiğinde tahliye olalı sadece 3,5 ay olmuştu.

 

Daha sonra saat 1400’de Levent’te bulunan Beşiktaş Belediyesi Kültür Merkezi’nde Milli Merkez Beşiktaş’ın kuruluş toplantısına katıldık. Artık salonlar dar geliyor. Milli Merkez’e her geçen gün halk tarafından gösterilen ilgi artarak büyüyor. Katılımcıların ilgisi, heyecanı, beklentileri, milli duyarlılıkları, arkası kesilmeyen endişe dolu soruları ile salonun atmosferi izlenmeye değerdi.

 

Sorun seçeneğin yaratılmasında

 

Bence artık halkın uyanma sorunu kalmadı. Çoğunluk tehlikenin farkında! Sorun halkın önüne açık yüreklilikle doğru alternatifi koyabilme becerisinin gösterilmesinde. Sorun sağcısını, solcusunu, milliyetçisini, sosyalistini, ülkücüsünü ve ilahi mesajı doğru anlamış dindarını kucaklayacak millici seçeneğin yaratılmasında. Sorun aslanlı yolda yan yana gelenlerin birleştirilmesinde!

 

Milli Merkez toplantısından sonra saat 1830’da bu sefer Beşiktaş Kültür Merkezi’nin giriş salonunda bir sanat olayının açılışına tanıklık yaptık. Türkiye’yi bölüp parçalamak ve Ortaçağ karanlığına götürebilmek maksadıyla zindanlara atılan askerlerin resim, yontu ve maket sergisinin açılışı vardı. Açılışa bizlerle birlikte Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal’da katıldı ve konuşma yaptı. Kendisini yürekten kutluyorum.

 

Neydi bu işin gizemi?

 

Sergi gerçekten görülmeye değerdi. Eserler arasında dolaşırken şaşkınlığımı gizleyemedim. Sanki bunlar yıllarını bu işe vermiş sanatçılar tarafından yaratılmıştı. Halbuki bu eserlerin sahipleri askerdiler! Bir kısmı zindanlara atılana kadar eline fırça almamıştı. Neydi bu işin gizemi?

 

Esasında sorunun cevabı anlayabilen için çok basitti. Bu insanlar Atatürk önderliğinde yapılan Aydınlanma Devrimlerinin bu topraklardaki aydınlık yüzüydüler. Çünkü Atatürk bilim egemen kafa ve eleştirel akıl demektir. Çünkü Atatürk üretebilmek, sanat yapabilmek ve ilahi mesajın doğru algılanması demektir.

 

Adam boğazlıyor olabilirlerdi!

 

Şimdi bir düşünün bu sanat eserlerini yaratan askerler Türkiye’de değil de Suudi Arabistan’da doğsalardı veya aynı yobaz iklimin başka bir ülkesinde, bu yaptıklarını yapabilirler miydi? Belki de Suriye’de cihat uğruna adam boğazlıyor olabilirlerdi değil mi?

 

Bugün askerlerimizi içeri atanlar ve onlara düşman olanlar ülkemizin Aydınlanma Devrimlerinden farklı nedenlerle nasibini alamamış karanlık yüzleridir. Şu an Türkiye’de yaşadıklarımız karanlığın aydınlığa olan düşmanlığıdır.

 

İçine tükürürüm

 

“ Ben böyle sanatın içine tükürürüm, Bu bir ucube, Bu sanat eseri değil tahrik ediyor “ söylenenlerden sadece bazılarıdır. İşte bu sözlerin sahipleri ülkemizin karanlık yüzüdür ve Aydınlanma Devrimlerine düşmandırlar.

 

Dün Bakırköy Gönüllü Çevreciler Yardımlaşma Derneği’nin “ Binyılın Lideri Atatürk “ konulu etkinliğine katıldım ve bu konuları anlattım.

 

Saygılar sunarım.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ