TÜRK DİASPORASI ve SİYASAL İSLAM
Türker Ertürk

TÜRK DİASPORASI ve SİYASAL İSLAM

Bu içerik 515 kez okundu.

Avrupa'da büyük bir Türk Diasporası yaşıyor. Hele Almanya'da, resmi rakamlara göre 3 milyonu aşkın. Bu büyüklükte bir nüfus, eğer asgari müştereklerde birleşebilir ve beraber hareket edebilirse, yaşadığı ülkeden azınlık hakları bile talep edebilir.

 

Fakat, bu gerçeğe rağmen Almanya; geçtiğimiz günlerde, ülkesinde yaşayan Türk Diasporasının ana yurdu Türkiye'ye karşı tutum takınıyor ve parlamentosundan "Ermeni Soykırımı" yasasını çıkarıyor. Biliyor ki, Türk Diasporası birleşemez ve bu karara çok ciddi bir reaksiyon bile gösteremez. Bunun gerçek nedeni ise, dinciliktir. Tarikatlar ve cemaatlerle, Türk Diasporası tamamen bölünmüştür. Birisinin camisine diğeri gitmez durumdadır.

 

Almanya'da yaşayan Türk diasporasının, din yoluyla bölünmesinin iki müsebbibi vardır. Bunlardan birincisi Almanya, ikincisi ise AKP'dir. İşin garibi; Almanya dini bölmek için pompalamakta, AKP ise birleştirmek için. Sizce hangisi doğru yapıyor?

 

AKP zihniyeti; İslam’ın, yani dinin birleştirici olduğunu sanıyor. Halbuki; tarihsel gerçekler, tam aksini gösteriyor. Din; din olmaktan, inanç ve itikat olmaktan çıkarılıp, bunun ötesinde siyaset olunca, orada birleşme değil, bölünme ve parçalanma ortaya çıkıyor.

 

Bırakınız siyasallaştırılan İslam ile toplumu bir araya getirmeyi, dinsel tarikatlar bile birbirlerini “kedi-köpek” gibi yerler. Almanya'da, Avrupa'da ve ülkemizde buna her gün şahit oluyoruz.

 

İşte bu yüzden din, emperyalizmin bir numaralı enstrümanıdır. Avrupalı, din ile Afrika’yı ve Güney Amerika’yı soymuştur. Avrupalı arkasında ekonomik nedenler de olsa; din yüzünden yüzyıllarca savaşmış ve birbirlerini boğazlamış, oluk oluk kan akıtmıştır.

 

Bugün Batı’da, kendi içlerinde barış varsa ve asgari müştereklerde birleşebilmiş iseler; bunun nedeni, dini kendileri için siyaset olmaktan çıkarmalarıdır.

 

Osmanlı’da ve Türkiye Cumhuriyeti’nde “Siyasal İslamcı” akımların arkasında, hep emperyalizm olmuştur. Amaç; dini kullanarak, bölmek, parçalamak ve kendi hedeflerine ulaşmak!

 

Saygılar sunarım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ