ALAADDİN VE FATİH CAMİLERİ
Türker Ertürk

ALAADDİN VE FATİH CAMİLERİ

Bu içerik 553 kez okundu.

Hititler veya Etiler Antik Çağ’da Anadolu coğrafyasında devlet kurmuş çok önemli uygarlıklardan biri. Hititler MÖ 2000 yıllarında Anadolu’ya geldiler ve yerli Hatti beylikleri üzerinde egemenliklerini kabul ettirerek geliştiler. Başkentleri Çorum’un 82 km güneybatısındaki Boğazkale ilçesi sınırları içinde bulunan Hattuşaş’tır.

1930’larda Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde ortaya atılan Türk Tarih Tezi’ne göre Hititler veya Etiler Türk medeniyetidir. Bilimsel çevrelerde bu görüşü romantik ve fazla milliyetçi bulanlar ve katılmayanlar epey fazladır. Ama şurası kesindir ki; “Bir vatana sahip olmanın yolu, o topraklarda yaşanmış tarihi olayları bilmek, doğmuş uygarlıkları tanımak, sahip olmaktan geçer” diyen Atatürk’te tarih bilinci vardır. Atatürk’te; Nerede yaşıyoruz? Nerden geldik? Nereye gidiyoruz? Anlamımız nedir? Sorularını içselleştirmiş farkındalık vardır.


Sakinleri farkında mıdır bilmiyorum ama İstanbul’un Beşiktaş’ına bağlı Etiler ile Zeytinburnu’na bağlı Sümer mahallelerinin isimleri bu farkındalığı halkta yaygınlaştırabilme çalışmalarının bir ürünüdür.


Ebuss’ud ve İskilipli


Dünyanın ilk uluslararası akdi olan Kadeş Barış Antlaşması’nı (MÖ 1285) Mısır’la birlikte imzalamış olan Hitit uygarlığı hakkında çok şey okumuştum ama bu uygarlığın merkezi durumunda olan Çorum ve çevresini yakından görüp inceleyememiştim.


Dostum Av. Naci Bilan’ın davetini fırsat bildim ve geçtiğimiz hafta sonu Çorum’a gittim. Gerçekten harika bir hafta sonu geçirdim ve çok şey öğrendim. Bilan’ın rehberliği ve konukseverliği için ne kadar teşekkür etsem azdır. Çorum ve çevresi gerçekten çok güzel, mutlaka görmelisiniz. Yeşili, baraj gölleri, bereketli toprakları ve doğal güzellikleri ile harika bir yer.


Hitit uygarlığının ne olup, ne olmadığını anlamak için gerekli okumaları yaptıktan sonra ilk olarak Çorum Müzesi’nden başlamalısınız. Bu müzenin yapımında emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Daha sonra Çorum şehir merkezine çok uzak olmayan Alacahöyük, Hatuşaş ve Yazılıkaya (Boğazkale), Şapinuva (Ortaköy), Kapalıkaya Anıtsal Kaya Mezarı (Laçin) ve İskilip Kaya Mezarı’na gidebilirsiniz.


Çorum deyince aklıma hemen bazı isimler geliyor. Bunlar; Hıfzı Veldet Velidedeoğlu (1904-1992), dünya ve olimpiyat şampiyonu güreşçimiz Mahmut Atalay (1934-2004), Soner Yalçın(1966), Osmanlının 14. Şeyhülislam’ı Ebuss’ud Efendi ve İskilipli Atıf Hoca. Ama Ebuss’ud ile Atıf Hoca’yı iyi duygularla anmıyorum. Bugün bile Alevi-Sünni bağlamında her an bozulabilecek iç barışımıza yönelik bir hassasiyetimiz varsa Ebuss’ud bunun en önemli kilometre taşlarındandır. İskilipli ise Cumhuriyet ve aydınlanma düşmanıdır.


Para, kumanya, keten şapka

Çorum’un AKP’li belediye başkanı Cumhuriyetin ve devrimlerin yılmaz savunucusu Hıfzı Veldet Velidedeoğu’nun daha önce bir parka verilmiş adını değiştiriyor ve tepkileri azaltmak için de Yunus Emre adını veriyor. Cumhuriyet düşmanı bu zihniyet bir başka parka da İskilipli Atıf Hoca adını veriyor.


Bizden iki gün önce Davutoğlu seçim miting için Çorum’daymış. Sordum “Nasıldı?” diye. “Para, kumanya ve keten şapka vererek topladılar kalabalıkları” yanıtını verdiler. Hafta sonu münasebeti ile kültür gezisi yapıyor olsak da Ay’da yaşamıyorduk ve yaklaşan seçimler nedeniyle siyaset yapmaya devam ettik. Gittiğimiz yerlerde “Kime?  Kimlere?” oy verilmeyeceğini, verilmemesi gerektiğini anlattık.


Alevi inancına sahip yurttaşlarımızın yoğun olarak yaşadığı bir şehir Çorum. 21’inci yüzyılı idrak ediyor olmamıza rağmen Alevi-Sünni hassasiyeti yüksek. Herkes kendi mahallesinde yaşıyor. “Doğu Berlin” diye adlandırılan yer bile var! 1980 öncesinde böyle bir gerginlik yok. Çünkü Cumhuriyetin kurucu ideolojisinin böyle bir sorunu yok. Ama emperyalizmin var!


1980 darbesi hemen öncesinde Çorum olaylarının kıvılcımı insanlar cuma namazından çıkarken Alaaddin Camii Aleviler tarafından bombalandı söylentisi ile başlatılıyor. Günümüzün emperyalist eşgüdümlü sivil darbesi de “Fatih Camii’ni bombalayacaklardı” diye başlamıştı.


Saygılar sunarım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ