PROBLEM İLE BOĞUŞMA ÇÖZ
Türker Ertürk

PROBLEM İLE BOĞUŞMA ÇÖZ

Bu içerik 599 kez okundu.

Genel doğruları söyleyerek özel problemleri çözemezsiniz. İki kere ikinin dört ettiğini, suyun 100 derecede C’de kaynadığı bilmeniz havuz problemlerinin çözümünde size yardımcı olmaz.

 

Problemi çözebilmek için önce problemi anlamak gereklidir. Problem sevimsiz olabilir, bilinmeyen sayısı fazla olabilir, karmaşık olabilir ve çözümü uzun sürebilir. Bir büyüğümün “ Problem ile boğuşma, önce anla ve sonra çöz “ sözleri hala kulaklarımda.

 

Problem çözerken nelerin verildiğini ve ne istendiğini kavramak esastır. Ama çözümü istenen sosyal bir problem ise verilerin değerlendirilmesi ve analiz edilmesi gerçekten güçtür. İnsan ister istemez koşullanmalarının ve önyargılarının etkisinde kalır.

 

AKP’nin düşürülmesi yaşamsaldır

 

Bugün itibarıyla ülkemiz çok zor durumda olup hızla felakete doğru sürüklenmektedir. Bu felakete doğru gidişin baş sorumlusu Erdoğan ve AKP iktidarlarıdır.

 

Türkiye’de yapılması gereken çok şey vardır ama ilk ve öncelikli olanı AKP’nin iktidardan düşürülmesidir. Bu ülkemiz için yaşamsaldır.

 

Erdoğan ve AKP’nin iktidardan siyaseten düşürülmesi hedefine ulaşabilmek için göz önünde bulundurmamız ve analiz etmemiz gereken belli başlı veriler şunlardır;

 

Problemin verileri

 

1. Siyasi Partiler Kanunu ve yüzde 10 barajı,

 

2. Erdoğan ve AKP’nin arkasında emperyal gücün varlığını, açılımlar dahil icraatlarının yüzde 70’nin onlara ait olduğunu,

 

3. Ergenekon ve Balyoz gibi operasyonların Erdoğan ve AKP’nin önünü açmak ve Türkiye’de rejim değişikliği yapmak için sahneye konduğunu,

 

4.Cemaatin emperyal gücün enstrümanı olduğunu, Ergenekon ve Balyoz gibi operasyonların tetikçiliğini yaptığını,  halen Erdoğan ile iktidar bölüşümünde çatıştığını,

 

5. Medyanın çok büyük bir bölümünün ele geçirildiğini, sindirildiğini ve yandaş hale getirildiğini,

 

6. Toplumun etnik, mezhepsel, yaşam tarzı ve kültürel olarak bölündüğünü ve ayrıştırıldığını,

 

7. Siyasi yelpaze içinde toplumun üçte biri kendini sol, üçte ikisinin ise merkezde ve sağ olarak tanımlamakta olduğunu,

 

8. Emperyal projelerin taşeronluğunu yapan AKP’nin önünü açmak ve ülkeyi alternatifsiz bırakmak için özellikle ana muhalefet partisine operasyon yapıldığını,

 

9. AKP’nin oylarının düşmesine rağmen muhalefetin oylarının artmadığını, halkın yüzde 66’dan fazlasının AKP’den memnun olmadığını ama alternatifte göremediğini, bilmekteyiz.

 

Veriler değişti mi çözüm de değişir

 

Erdoğan ve AKP’yi siyaseten düşürebilmek için yukarda özetlemeye çalıştığımız belli başlı verilerin iyi analiz edilmesi ve değerlendirilmesi lazım. Veriler değişti mi, problemin çözümü de değişir. Örneğin yüzde 10 barajını kaldırın veya yüzde 3’e düşürün AKP’yi iktidardan indirecek çözüm daha değişik olur.

 

Türkiye’nin önünde, hayat memat meselesi olacak üç önemli seçim var. Bunlar: Mart 2014 Yerel Seçimleri, 2014’de yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 2015’de yapılacak Milletvekili Genel Seçimleri. Üçü de önemli ama en önemlisi Milletvekili Seçimleridir.

 

Emareler göstermektedir ki, Ekim 2013’den itibaren ekonomik zorluklar artarak geniş toplum kesimlerini çok ciddi biçimde zorlayacaktır. Ayrıca Gezi olayları ile başlayan ve hükümete karşı isyana dönen ama yaz nedeniyle sönümlenen hareketin Ekim’de tekrar alevlenmesi beklenmektedir.

 

Erdoğan ve AKP iktidarı nasıl yıkılır?

 

Artık herkes bilmektedir ki, Gezi olayları 11 yıllık AKP iktidarlarının Cumhuriyetimize, kazanımlarına, ulusal değerlerimize, milli kahramanlarımıza ve Atatürk’e düşmanca yaklaşımlarına karşı bir birikimin sonucunda çıkmıştır. Nedensellik ortadan kalkmadığı için tekrar nüksedecektir. Mursi travması ondandır!

 

Türkiye çok kritik bir döneme girerken, yaşadığımız hayati sorunların en büyük müsebbibi olan Erdoğan ve AKP iktidarı ile arkasındaki zihniyet nasıl siyaseten yıkılır? Bir iktidar alternatifi nasıl yaratılır? Bunun için önümüzdeki seçimlerde nasıl bir strateji uygulanmalıdır? Sorularının cevabını Cuma günü aramaya çalışacağız.

 

Saygılar sunarım.

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ