BEYTÜLLAHİM YILDIZI
Türker Ertürk

BEYTÜLLAHİM YILDIZI

Bu içerik 682 kez okundu.

Bildiğiniz gibi bir yıldızın etrafında dolanan gök cismine gezegen denir. Dünya’mızın da yer aldığı Güneş Sistemi’nin dokuz gezegeni var. Bize Bunlar; Merkür, Venüs, Dünya, Mars, Jüpiter, Satürn, Uranüs, Neptün ve Plüton’dur. Uluslararası Gök Birliği (International Astronomical Union) ise daha önce gezegen olarak tanımlanan Plüton’u Cüce Gezegen olarak tasnif ediyor ve Güneş Sistemi’mizin toplam sekiz gezegeni olduğunu kabul ediyor.


Geçtiğimiz haziran ayında Güneş Sistemi’mizin ikinci gezgeni olan Venüs, halk arasında bilinen adıyla Çoban Yıldızı ile beşinci gezegeni olan ve adını Roma mitolojisinde en büyük Tanrı’dan alan Jüpiter birbirine çok yaklaştı. İki gezegen arasında açı 0,3 dereceye kadar düştü. Neredeyse üst üste geleceklerdi. Bu astronomik olayın öncesinde ABD Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) haziran ayı boyunca iki gezegenin birbirine çok yaklaşarak tek yıldız gibi görüneceğini açıklamıştı.


Mesih


Venüs ve Jüpiter bir daha 1 Mart 2023’de benzer konuma gelecekler. İki gezegenin en son 2 bin 15 yıl önce Hz. İsa’nın doğumu sırasında gökyüzünde üst üste geldiği ve tek bir yıldız gibi gözüktüğü söyleniyor. Hıristiyan dinin anlatılarında Venüs ve Jüpiter’in üst üste gelmesiyle Beytüllahim Yıldızı’nın oluştuğu iddia ediliyor ve inanılıyor. Noel ağacının üstüne konan yıldız, Beytüllahim Yıldızı’nı simgelemektedir.


Beytüllahim veya Betlehem Kudüs’ün 10 km güneyinde, İsrail sınırları içinde bulunan Filistin özerk bölgelerinden biri olan Batı Şeria’da bir kenttir. Hz. İsa’nın Beytüllahim’da doğduğuna inanılır. Hz. İsa’nın doğduğu dönemde burası Roma İmparatorluğu’nun Yahudiye eyaletine bağlı idi.


Hz. İsa Yahudiye eyaletinde doğmuş ve büyümüş, Mesih olduğunu ileri sürdüğü için Yahudi din adamlarının teşviki ile Yahudiye’nin Romalı Valisi Pontius Pilatus tarafından “halkı isyana teşvik etmek” suçuyla Kudüs’te çarmıha gerilmiştir.

Markos İncili


Gerçekte Hz. İsa’nın tam olarak nerede ve ne zaman doğduğunu biliyoruz. Bırakın diğer kaynakların ne dediğine, Hristiyan dinin kaynakları bile farklı şeyler söylüyor. Katolikler ve Protestanlar doğum tarihini 24-25 Aralık gecesi, Doğu Hristiyanları olan Ortodokslar ise 6-7 Ocak gecesi olarak veriyor doğum zamanını. Hangi yıl doğduğu konusunda da net bilgiler yok. Matta ve Luka İncilleri Hz. İsa’nın Beytüllahim’de,  Markos İncili ise yine Filistin topraklarında bulunan Nasırıye’de doğduğunu söylüyor.


İslam tarihi ve Ortadoğu konusunda uzmanı olan Yahudi kökenli, İngiliz asıllı Amerikalı bilim adamı Bernard Levis’e göre Hz. İsa’nın hayatı ve varlığı hikayeden öteye geçmemekte ve bilimsel hiçbir veri ile ispatlanamamaktadır. Levis, Hz. Musa’nın hayatının da sadece masaldan ibaret olduğunu söyler. Anlaşılan işin içine inanç girmeden tarihi verilerle bu konuyu açıklamak imkansız.


İlahi mesaj var mı?


O zaman Hz. İsa’nın doğduğu gün inanıldığı gibi gerçekte Venüs ve Jüpiter gezegenleri üst üste gelmiş ve gökyüzünde tek yıldız şeklinde gözükmüş müdür?  Yaklaşık 2 bin yıl sonra bu doğrulanabilir mi? Astronomik olaylardan bir anlam çıkarılabilir mi?


Planetaryum, Türkçesi ile Uzay Küresi bilgisayarla yönlendirilen çoklu projeksiyon cihazı. Bu cihazın balıkgözü lensi ile kubbe şeklinde hazırlanan yapının içinde 360 derece ve üç boyutlu görüntü yansıtarak Samanyolu’nu ve diğer gök cisimlerini aynen görebilmek mümkün. Yine bu cihazla 2 bin15 yıl öncesine gidip Betlehem’den gökyüzünü bakmak ve yıldızları gözlemek aynı o gün gibi olası. Bu harika aletle yine sizin doğduğunuz zamana ve doğduğunuz yere gidip gökyüzüne bakabilirsiniz. Hatta 3 bin yıl sonrasına da!


Göksel olaylarda gizem ve ilahi bir mesaj yok! Ama siz olduğuna inanırsanız bizim de buna yapacağımız bir şey yok. Takdir sizin! Mustafa Kemal Atatürk “İlim ve fennin dışında yol gösterici aramak gaflettir, cahilliktir ve doğru yoldan sapmaktır” diyor.


Saygılar sunarım

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ