MİSYONU BİTMEDEN ASLA!
Türker Ertürk

MİSYONU BİTMEDEN ASLA!

Bu içerik 652 kez okundu.

Arapça kısaltması DAESH (Dawlat al-İslamiyah f’al-Iraq wa belaad al-Sham), Türkçe okunuşu ile DAEŞ, İngilizcesi ile ISIL (Islamic State of Irak and The Levant) ve Türkçesi ile IŞİD (Irak Şam İslam Devleti); devlet olma iddiası bulunan bir örgüt. Hem de ne örgüt! Adeta bir süper güç!

 

İsminden de anlaşılacağı gibi IŞİD’in amacı; Irak ve Şam coğrafyası üzerinde ‘Sünni - Selefi bir İslam Devleti’ kurmak. Buradaki Şam; Suriye’nin başkenti olan Şam değil. Bugünkü Suriye, Lübnan, Ürdün ve İsrail’i içine alan coğrafyanın adıdır Şam. Zaten Osmanlı’da da bu bölgenin adı Şam’dı. Bizim Şam dediğimiz başkentin Arapça adı Dımaşk, uluslararası alanda bilinen adı ise Damascus’tur. Sanırım bizden başka bu şehre Şam diyen yok.

 

Yedi Düvele Meydan Okuyor

 

Bugün itibarıyla IŞİD; Irak ve Suriye merkezi güçleriyle, ABD, Rusya, Fransa, Türkiye, İran, Ürdün, Suudi Arabistan, Hizbullah, PKK ve PYD dahil, herkesle savaşıyor ama sırtı yere getirilemiyor. Gerçekten, yedi düvele meydan okuyor. Hatta, küresel güç olma yolunda. Artık Afrika’da, Kafkasya’da, Avrupa’da ve Asya-Pasifik bölgesinde, Endonezya ve Malezya’da var ve operasyon yapıyor.

 

IŞİD’in de aralarında bulunduğu radikal İslami örgütlerin temeli, 1980’li yılların başlarına ve Afganistan’a uzanır. Sovyetler Birliği; Afganistan’daki Marksist hükümetin daveti üzerine, 24 Aralık 1979’da bu ülkeye girer. Soğuk Savaş (1947-1990) sürmektedir ve nükleer dehşet dengesi vardır. Bu yüzden ABD; direkt olarak değil, vekilleri vasıtası ile Sovyetler Birliği’ne savaş açar. İslamcı Mücahitlere ve El Kaide’ye silah, cephane, eğitim ve lojistik de dahil her türlü imkan sunulur.  Afganistan’ın komşusu Pakistan, ileri üs olarak kullanılır. Bu süreçte İslam radikalleştirilir. Çünkü; radikalleşen mücahit, ölmeye ve öldürmeye daha kolay motive olur. Ölümü cennete ulaşmak olarak gören ve ölümden korkmayan savaşçı ile savaşmak gerçekten zordur.

 

Sylveter’a Namaz Kıldırdılar

 

Afganistan’da, Sovyetler Birliği’ne karşı yapılan vekalet savaşı, tam olarak 9 yıl sürdü. Savaş sırasında psikolojik operasyon kapsamında çekilen bir filmde Hollywood; aktör Sylvester Stallone’ye Tora Bora dağlarında namaz bile kıldırdı. Sonunda Sovyetler Birliği; verdiği büyük kayıplar nedeniyle, Mihail Gorbaçov döneminde, 1989’da Afganistan’dan tamamen çekildi. Sovyetler Birliği, Afganistan’da 15 bin ölü verdi. Bu savaş bardağı taşıran son damla olarak; Sovyetler Birliği’nin sonunu da getirdi, iflas ettirdi ve çözülmesine neden oldu.

 

Soğuk Savaş’ın bitiminden sonra gelen canım cicim ayları 10 yıl sürdü. Artık dünya tek kutuplu hale gelmişti ve tek süper güç vardı. Bu düzenin sonsuza kadar devamı isteniyordu. Bu maksatla; hegemonyaya direnen güçler ezilecek, dünyanın merkezi konumunda bulunan ve enerji bakımından zengin olan Ortadoğu, siyasi haritası ve rejimleri ile yeniden dizayn edilmek üzere istikrarsızlaştırılacaktı.

 

Canım Cicim Yılları

 

Ayrıca; küresel güç olma potansiyeli olan Çin ve Rusya, aynen Sovyetler Birliği’ne uygulanan yöntemlerle çökertilecekti. Bu yöntemler; kuşatma, çevresini ve içini istikrarsızlaştırma, silahlanma yarışına sokarak kaynakları verimsiz alanlarda tükettirme ve masraflı askeri operasyonların içine çekme olarak özetlenebilir. Diğer taraftan; yeni dönemin düşmanı, komünizm yerine artık ‘Radikal İslam’dı. Düşman olmadan, Batı ve NATO bir arada tutulamazdı.

 

‘Canım Cicim Yılları’ olan 10 yıl bizim için, hatta dünyanın çok büyük bir bölümü için “lay lay lom” ile geçerken, ‘Okyanusun Ötesi’; Sovyetler Birliği’nin çökme faraziyesine göre, daha önce hazırladığı planların üzerinde çalıştı, bazılarını revize etti ve 11 Eylül 2001 saldırısından sonra düğmeye bastı.

 

Misyonu Bitmeden İşini Bitirmezler

 

Bugün itibarıyla; yaklaşık 14,5 yıldır, zaman zaman hafifleyen ve sertleşen III. Küresel Savaş’ın içindeyiz. Bu savaşta; top, tüfek, tank, füze, savaş uçağı ve harp gemisi var ama asli unsur değil. Bu savaşta; psikolojik harekât, toplumsal mühendislik, medya operasyonları, ekonomik manipülasyonlar, STK’lar, terör örgütleri, siyasi partilerin lider ve yöneticileri asli unsur olmuştur. Bu nedenle; ülkeniz işgal edildiği halde, kendinizi hür ve bağımsız zannedebilirsiniz.

 

Şimdi anlatabildik mi; IŞİD niye bu kadar güçlü, her yerde var ve yedi düvele meydan okuyor? Çünkü, arkasındaki güçlü! Misyonu bitmeden, asla işini bitirmezler.

 

Saygılar sunarım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ