ATEŞ VE ÖFKE
Türker Ertürk

ATEŞ VE ÖFKE

Bu içerik 540 kez okundu.

Amerikalı kıdemli gazeteci Michael Wolff’un piyasaya yeni çıkan “Fire and Fury” (Ateş ve Öfke) adlı kitabı tüm dünyada büyük ses getirdi, ilgi çekti ve tabii ki ABD Başkanı Trump’ın saldırılarına hedef oldu. Kitapta Trump için yazılan iddialar yenilir yutulur cinsten değil. Bana sorarsanız; bu kitap Trump’ın görevden alınmasına doğru giden süreçte adeta nükleer başlık taşıyan ve hedefini bulan balistik füze gibi bir şey. Bu kitabın arkasında, sağında, solunda ve hatta içinde derin devletin izlerini, bilgisini ve müsaadesini görmemek gerçekten saflık olur.

Kasım 2016’da seçilen ve 20 Ocak 2017’de yemin ederek ABD’nin 45. Başkanı olan Donald Trump, görevinde birinci yılını tamamlarken kendi bekası açısından başı epeyce belada. Seçim kampanyası sırasında sıra dışı şeyler söyledi ve sözler verdi. Bunlar, ABD derin devleti açısından kabul edilebilecek türden değildi. Görevi devraldıktan sonra, zaman içinde söylemlerinin, sözlerinin ve vaatlerinin bir bölümünden vazgeçse de kendisi hakkındaki olumsuz kanaati değiştiremedi.
 

Russiagate


Bugün ABD’de seçim yapılsa; aradan bir yıl geçmesine rağmen, Trump’ın tekrar seçilmesine imkan ve ihtimal yok. Kamuoyu yoklamaları bu kanıyı fazlası ile teyit ediyor. Ama bu gidişle, görev süresini bitirememe yani görevden alınması veya istifa ettirilmesi de söz konusu! Şimdilik gelişmeler bu yönde gibi!


Trump’ın başındaki en büyük bela; “Russiagate”. Bu belanın bu şekilde adlandırılmasının nedeni; ABD’nin 37. Başkanı Richard Nixon’ın görev süresi bitmeden, 9 Ağustos 1974’de istifa ettirilmesine giden “Watergate Skandalı” sürecine benzetilmesidir.
 

Azletme Süreci Başlayabilir


Eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn konusu, Trump için ciddi şekilde sorun. Flynn, Rusya’nın ABD Büyükelçisi ile olan ilişkisi hakkında FBI’a yalan söylediğini itiraf etti. Ayrıca FlynnTürkiye ile ilişkiler konusunda da yalan söylediğini kabul etti. Flynn’in mahkemede bu işleri Trump’ın bilgisi dahilinde yaptığını söylerse görevden azletme süreci hemen başlayabilir.
 

 

Michael Wolff, kitabında yazdıklarını Trump’ın yakın çevresine dayandırıyor. Yaklaşık olarak 200’ü aşkın önemli insanla konuşmuş ve mülakat yapmış. Bunlardan en önemlisi ise Trump’ı seçim zaferine götüren ve göreve başladıktan sonra Beyaz Saray’a “Baş Stratejist” olarak atanan Steve Bannon. Eski deniz subayı olan, askerlikten ayrıldıktan sonra medya yöneticiliği, yatırım bankacılığı ve politika strateji uzmanlığı yapan Steve Bannon, Trump’la 7 ay çalıştıktan sonra, geçen yılın Nisan ayında kovuluyor.
 

 

Aklını Kaçırmış

 


Bugün ise Bannon, Trump’a karşı yürütülen itibarsızlaştırma, azletme veya istifaya zorlama kampanyasının en önde gelen isimlerinden. ABD Başkanı Trump, 3 Ocak 2018’de yaptığı açıklamada Steve Bannon için; “Beyaz Saray’dan ayrılınca aklını kaçırmış” ifadelerini kullandı.

 


Kitapta, 20 Kasım 2017’de Suudi Arabistan’da yapılan saray darbesinin arkasında Trump’ın olduğunu iddia ediliyor. Bildiğiniz gibi bu saray darbesi ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, kendisinden sonra kral olacak veliaht prens Muhammed bin Nayif’i devre dışı bırakmış ve yerine oğlu Muhammed bin Selman’ı atamıştı. Esasında bu atamanın Suriye, Lübnan, Filistin ve İran başta olmak üzere, Ortadoğu’da kotarılacak çetrefilli ve acılı sürecin habercisi olduğunu bu köşede daha önce yazmıştık.
 

Şantajla Kadınları Yatağa Atıyormuş

 


Kitapta siyasetçi, iş adamı, gazeteci, emlak yatırımcısı olan ve kayınpederi Trump tarafından Beyaz Saray’a baş danışman olarak atanan damat Jared Kushner’in, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile kanka olduğu anlatılıyor. Bu ikilinin ABD’nin Ortadoğu politikalarının belirlenmesindeki etkinliği, kitapta yazılanlar arasında. Oğul, damat, gelin gibi akrabalık ilişkilerinin egemen olduğu kabile devletlerinde gözükebilecek bu durumun Trump yönetiminde, ABD’de gözlemlendiğinin altı çiziliyor.
 

 

ABD’nin İsrail’deki Büyükelçiliği’ni Tel Aviv’den Kudüs’e taşınmasının arka planını, Filistin’de “İki Devletli Çözüm” ilkesinden nasıl vazgeçildiğini, Batı Şeria’nın (West Bank) Ürdün’e, Gazze Şeridi’nin Mısır’a teklifini, Filistin Planı’nın kabulü için Filistin Yönetimi Lideri Mahmut Abbas’a yapılan 10 Milyar Amerikan Doları rüşvet önerisini kitapta bulmanız mümkün.
 

 

Kitapta; Trump’ın kurduğu kumpaslar, çektirdiği kasetler ve şantajlarla arkadaşlarının hanımlarını nasıl yatağa attığı da anlatılıyor. Sanırım okumalısınız. Türkçesi ne zaman çıkar bilmiyorum ama İngilizce dijital kopyasını internette bulabilirsiniz. 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ