FABRİKA AYARLARINA DÖNDÜRÜLMELİ!
Türker Ertürk

FABRİKA AYARLARINA DÖNDÜRÜLMELİ!

Bu içerik 640 kez okundu.

Geçtiğimiz hafta sonu Trabzon’da Sessiz Çığlık eyleminde, dün Okan Üniversitesi’nde Kemalist Fikir Topluluğu’nun düzenlediği “Atatürk’ün Milli Egemenlik ve Tam Bağımsızlık Anlayışı“ konulu panelde ve önümüzdeki cuma günü “Kurtuluş Savaşımızda Alemdar Gemisinin Önemi” konulu konferans için Ankara’da olacağım.

 

Bu tür davetlere iki elim kanda da olsa mümkün olduğunca icabet etmeye çalışırım. Bunu beni yetiştiren ülkeme bir borcum ve Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlığının bana yüklediği bir sorumluluk olarak düşünürüm. Bu köşe yazılarını bile bu nedenle yazıyorum. Normal şartlar altında olan bir Türkiye’de olsaydım ben ne gazetecilik yapar, ne de siyasetle uğraşırdım.

 

Trabzon’da yapılan eylemde dikkatimi çekti. Ergenekon ve Balyoz gibi gayri hukuki operasyonel davalarla zindanlara atılan siyasetçi, aydın ve askerlerden çok fazla sayıda Trabzonlu var. Ama böyle olmasına rağmen bu operasyonların üçlü sacayağından birisi olan AKP son yerel seçimlerde Trabzon’dan zaferle çıkmış.

 

Perşembenin gelişi çarşambadan belliydi!

 

Bunun birçok nedeni var ama en önemlisi halkın alternatif görememesi, kendi içinde birbirini yiyen, devamlı kavga eden, seçim kampanyaları sırasında bile bu huyundan vazgeçmeyen YCHP yönetimidir.

 

İki yıl önce Trabzon İl Başkanlığı’na aday olmuştum. CHP’nin iyi yönetilmediğini, Cumhuriyetin kurucu ideolojisine düşman bazı şahısların parti yönetiminde yer aldığını, bunun artarak devam edeceğini, bu kafayla gelecek seçimler için halka umut verilemeyeceğini ve hüsranla karşılaşılacağını söyleyerek seçim çalışmalarını yürüttüm. Evet, karşıma Genel Merkezi aldım! Beni seçtirmemek için bugün şikayet edilen AKP yönetmelerini yaygın olarak kullandılar. Sonuç; 6 delege farkı ile seçimi kaybettim.

 

İki yıl geçti ve CHP en son yapılan yerel seçimlerde Türkiye çapında hezimete uğradı. Karadeniz’de ve Trabzon’da yaşadığı hezimet Türkiye ortalamasının çok daha üzerinde oldu. Peki, bu sürpriz miydi? Kesinlikle hayır! Bu perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. AKP Trabzon’da yüzde 60 oy aldı. Trabzon’da merkez ilçe olan, okumuş, yazmış ve aydın insanların yoğun olduğu Ortahisar’da bile CHP üçüncü parti durumuna düşürüldü. Bunun bir sorumlusu ve sorumluları yok mudur?

 

CHP derhal, vakit geçirmeden operasyonla içine doldurulan pis kanı akıtmak ve fabrika ayarlarına dönmek zorundadır. Aksi halde gelecek seçimlerde alınacak sonuçlar bugün yaşanan hezimetleri bile aratır olacaktır. Görünen köy kılavuz istemez!

 

Alper Sunaçoğlu

 

Ülkemizde hep kötü şeyler olmuyor iyi örnekler de var. Bu hafta size bunlardan birisi olan Alper Sunaçoğlu’ndan bahsedeceğim. Sunaçoğlu, 2010 Yılında Türkiye-KKTC/Girne arası 78 km mesafeyi 26 saat 15 dakika sürede yüzerek geçen ve Milli yüzücümüz Ersin Aydın’a ait rekoru kıran, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarını boydan boya yüzerek bu parkurda ilk olmanın yanı sıra uzun yıllar kırılamayacak rekorlara imza atan ulusal duyarlılığı yüksek bir sporcumuz.

 

Sunaçoğlu Kuşadası-Sisam arasını yüzerek geçti. Son olarak Mersin’den Suriye sınırına kadar yüzmek istedi, güvenlik gerekçesi ile engellendiğinden İskenderun-Arsuz’a kadar yüzebildi.

 

Kendisini iki yıl önce tanıdım. 19 Mayıs’ta Samsun’da karaya ayak basmak maksadıyla Trabzon’dan verilen çıkış (start) törenine katılmış, o suya atlarken yanında bulunmuş ve başarılar dilemiştim. Geçen yılda bir konferans için gittiğim Mersin’de beni dinlemeye geldi ve ertesi günü Mersin sahilinde kilometreleri beraberce koştuk ve sonrasında sohbet ettik. Yürekli, vatansever, Atatürkçü ve iyi bir sporcu! Yaşadığı zorlukların büyük bir bölümü ulusal duyarlılığının fazla olmasından ve Atatürk ilke ve devrimlerine olan bağlılığından kaynaklanıyor.

 

İzmir-Atina-Selanik

 

Alper Sunaçoğlu bu sefer Türkiye ve Yunanistan arasında bulunan Ege Denizi’ni barış ve kardeşlik adına yüzerek geçmek istiyor. Bunu 19 Mayıs’ta eğer izinler yetişmez ise 30 ağustos tarihinde gerçekleştirmeyi planlıyor.

 

Rekor denemesi Guiness gözlemcileri nezaretinde yapılacak. Rota İzmir-Atina-Selanik şeklinde olacak. İlk etap İzmir-Atina arası 320 km’lik mesafe yüzerek geçilecek. İkinci etap Atina-Selanik arası 640 km. mesafe bisikletle aşılacak ve Atatürk’ün doğduğu evde tamamlanacak.

 

Alper, rekor denemesinin çocukluk hayali olduğunu ve bu deneme ile jübilesini yapacağını ve müsabık sporculuk dönemini kapatacağını ifade ediyor. Bu rekor denemesi ve etkinlik 12 gün sürecek. Sponsorluk dahil olmak üzere sporcumuzun desteğimize ihtiyacı var. Kendisine şimdiden başarılar diliyoruz. Denizleri sakin, rüzgarları kolayına, bahtı açık olsun.

 

Saygılar sunarım.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ