STRATEJİK POZİSYON
Türker Ertürk

STRATEJİK POZİSYON

Bu içerik 459 kez okundu.

ABD Genelkurmay Başkanı Dunford, Türkiye'ye yaptığı ziyaretten ve sonuçlarından çok memnun. "Bana kimse bu darbenin arkasında Amerika var, bundan şüpheleniyoruz demedi" demiş.

 

Dunford, NY Times'a yaptığı açıklamada; "Türkiye'de yaptığım görüşmelerde bırakın ABD'yi darbecilikle suçlamayı, IŞİD'e ve Suriye'ye karşı ortak tavır konusunda mutabakata vardık" diye bilgi vermiş.

 

NY Times ise yaptığı yorumda; "Türkiye’nin biri kendi halkına kullandığı, biri de resmi görüşmelerde benimsediği dil olmak üzere, iki ayrı yaklaşımı olduğunu" belirtmiş. Anlayacağınız İktidar; Türkiye'de "kuru sıkı" atarak halkın gazını alıyor, ama emperyalizme hizmette sınır tanımıyor.

 

Diğer bir konu ise; darbe girişimini Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Rusya’nın haber verdiği ve bunun için özel temsilcisini gönderdiğidir. Ayrıca bu kapsamda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uçağının düşürülmesini Rusya'nın engellediği iddiası vardır. Bu iddiaların arkasında hiçbir maddi veri yok. Tamamen zırva ve maksatlı.

 

Bu zırva iddiaların hedefi; Türkiye'de Batı düşmanlığını körüklemek, Batı için Türkiye'yi ötekileştirmek ve Türkiye'nin Batı'dan Doğu’ya doğru süratle savrulmasını ve kamp değiştirmesini tetiklemektir.

 

Türkiye Cumhuriyeti; kuruluşundan beri aldığı stratejik pozisyonu tartışabilir, hatta değişiklik yapmayı da düşünebilir. Bu ancak geniş bir mutabakatla olur ve uzun soluklu mücadele ile gerçekleşir. Ama o an, bu an değildir ve bu iktidarla olmaz. Eğer olursa; savrulma şeklinde olur, savrulmanın nerede duracağını iktidar sahipleri bile kestiremez ve kontrol edemez.

 

Türkiye; tüm komşuları ile karşılıklı saygıya dayalı iyi ilişkiler içinde olmalı, Ortadoğu'da gerçekleştirilmeye çalışılan emperyalist projelerin, Suriye de dahil taşeronluğuna soyunmamalı ve Rusya ile stratejik ilişkiler geliştirmelidir. Ama, Batı ile de dengeli bir ilişki içinde olmaya devam etmelidir. Bu ilişkiler; birbirinin yerine ikame edilebilen, diğerini yok sayan ilişkiler şeklinde asla düşünülmemelidir. Türkiye'nin bulunduğu coğrafya ve jeopolitik konumu, bunu dikte etmektedir. Bu iş zordur, ama mümkündür.

 

Saygılar sunarım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ