HAYIR, KEMALİZM’E TESLİM OLMADI
Türker Ertürk

HAYIR, KEMALİZM’E TESLİM OLMADI

Bu içerik 472 kez okundu.

"Erdoğan, Kemalizm'e teslim oldu” yanlış, fahiş hatalı ve biraz da maksatlı bir değerlendirmedir. Kemalizm; yaşadığımız topraklarda, 15. ve 18. yüzyıllar arasında Avrupa'da yaşanan Rönesans'ın, reformun, hümanizmanın, Aydınlanmanın, Fransız İhtilali’nin ve endüstri devriminin adıdır. Batı’yı Batı yapan ve gelişmiş kılan; bu gelişim ve evrimdir. Bugün dünyanın neresine bakarsanız bakınız, tüm gelişmiş ve çağdaş devletler ve toplumlar; bu gelişimin sonuçlarını anlayan, yaygınlaştıran ve içselleştirenlerdir.


Bu gelişimin, üzerinde bulunduğumuz coğrafyada somutlaşma, kavrama ve içselleştirme şekli; Atatürk önderliğinde yapılan Aydınlanma Devrimleridir. Amaç; bilim egemen kafalı ve eleştirel akla sahip çağdaş ve üretken bir toplumun yaratılmasıdır.

 

Tabii ki Erdoğan, bunlara karşıdır; bu noktaya geldiği ve teslim olduğu doğru değildir. Erdoğan liderliğinde AKP iktidarları, "Siyasal İslamcı" ideolojiye inanmaktadırlar ve "Yeni Osmanlıcı" hayale sahiptirler. Bugüne kadar, bu rotada ilerlemişlerdir.  Bu rota; Çağdaş Uygarlık Rotasının 180 derece zıttıdır!

 

Zorluklar nedeniyle; zaman zaman, bir o yana bir bu yana savruluyor olmaları demek, Kemalizm'e teslim oldukları anlamına gelmez. Yanlış saat bile, günde iki kere doğruyu gösterir. Yanlış saatin doğruyu gösterdiği an, doğruya geldiği anlamına gelmez.

 

Saygılar sunarım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
İSVEÇ’TE, ÖZLEM ERDOĞAN SİGORTA SEKTÖRÜNDE 2019’UN EN İYİSİ SEÇİLDİ
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI
STOCKHOLM’DA CUMHURİYETİMİZİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ COŞKUYLA KUTLANDI