MİNİ 11 EYLÜL
Türker Ertürk

MİNİ 11 EYLÜL

Bu içerik 650 kez okundu.

Fransa’da ve özellikle Paris’te iki şüpheliyi bulmaya yönelik insan avı devam ediyor. Nedeni ise geçtiğimiz çarşamba Fransa’nın ünlü mizah dergisi Charlie Hebdo’ya yapılan saldırıda 2’si polis memuru olmak üzere 12 kişinin hayatını kaybetmesi. Yaşamını kaybedenler arasında ülkenin tanınmış karikatüristlerinden Charb lakaplı Stephane Charbonnier de var.
 

Öncelikle belirtmek isteriz ki, terör dünyanın en büyük insanlık suçu olup amacı ne olursa olsun, kimden ve nereden kaynaklanırsa kaynaklansın haklı gösterilemez, lanetlenmelidir ve mücadele uluslararası dayanışma içinde olmalıdır. Ama ne yazık ki, devletler ve özellikle emperyalizm kendi amaçlarına hizmet ettiğinde terörizmi desteklemektedir.


Düğmeye basılmış gibi!


Dünya televizyonlarını ve haber sitelerini tarıyorum bu saldırı haberleri ve yorumları adeta İslam karşıtlığına dönmüş durumda. Açıklanan şüphelilerin Cezayir kökenli Müslüman olması, derginin İslam’ı ve Hz Muhammed’i hicvetmesi, saldırının ifade özgürlüğünü hedef alması, halkın tepki olarak sokaklara dökülmesi ilk göze çarpan özellikler.  Sonrasında radikal İslamcı Boko Haram örgütünün Nijerya’da gerçekleştirdiği katliamda 2 binden fazla insanı öldürmesi ile Irak ve Suriye’de yapılan saldırıların medyada veriliş şekli tam anlamıyla bir kışkırtma şeklinde gelişiyor. Sanki bir yerden düğmeye basılmış gibi!


İngiltere Başbakanı David Cameron’un saldırının Avrupa’yı hedef aldığını söylemesi, Fransız yetkililerin başka saldırıların da beklendiği açıklaması,  sıradan söylemler değil. Bu saldırı çapı itibarıyla değil ama sonuçları itibarıyla yeni bir 11 Eylül’dür. Mini 11 Eylül de diyebiliriz!


Pişmanım!


Bugün yaşadığımız dünyada hiçbir şey tesadüfen olmuyor. 11 Eylül 2001’de Amerika’da yapılan saldırılar, Arap Baharı, Irak’ta, İran’da, Libya’da, Ukrayna’da meydana gelen gelişmeler, Mart 2011’de Suriye’de başlayan ve hala devam eden vekaleten savaş büyük planın parçalarıdır. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande “Suriye’ye 2013’de kimyasal silah kullanırken müdahale etmediğimiz için pişmanım” diyor ve iki gün sonra Paris’te bu saldırı oluyor.

 

Emperyalizm küreselleşmede endüstri çağından bilgi çağına geçmiştir. Artık savaşlar politik ve ideolojik çatışmaların üzerinde değil kültürel ve dinsel fay hatları üzerine inşa edilmektedir. Çatışmaların yaygınlaştırılması, sürekli hale getirilmesi, vekaleten yapılması, terörizmin bir enstrüman olarak yaygın kullanılması, bilgi harbi ve psikolojik harekat bu çağın en bariz özellikleridir.


11 Eylül’de Amerika’da yapılan saldırılar taktik seviyede terörist faaliyettir ama stratejik seviyeden baktığınızda Ortadoğu’ya müdahale edebilmenin ve burada kalabilmenin meşruiyetini ve burayı şekillendirebilmenin imkanını vermiştir. Bu nedenle bu iş Osama Bin Laden’i aşar!

 

Satranç gibi!


7 Ocak 2015 Paris saldırısı işi de, iki Cezayir kökenli ve Fransız pasaportlu Arap’ı aşar! İşin arkasında Fransa’yı ve Avrupa’yı Suriye’de ve Ortadoğu’da oyuna sokabilmenin planı olduğunu söylemek çok zor olmasa gerek.


Aynen satranç gibi oynuyorlar. Önce petrol fiyatlarını düşürerek Rusya ve İran’ı çok zor duruma sokuyorlar. Çünkü bu ülkeler Ortadoğu’da planlanan yeni girişim için muhtemel savunma oyuncuları olacak. Sonra düşürdükleri petrol fiyatlarıyla rahatlattıkları Avrupa’yı Ortadoğu’da topa sokabilmek için tehdidi somut olarak gösteriyorlar. Arkasından medya ile algı operasyonları yaparak ve tehdidi yaratan bataklığın neresini olduğunu göstererek halkın ikna edilmesi ve müdahale! 


IŞİD’e karşı Avrupa’nın da içinde olduğu çok sert bir askeri operasyon, Beşar Esad’lı daha küçük bir Suriye,  ÎŞİD’e yardım eden Erdoğan’ın cezalandırılması veya büyük ödünler karşılığında nihai sonunun bir miktar daha ötelenmesi Paris saldırısı sonunda beklenen Ortadoğu müdahalesinin ilk belirgin hedefleri olarak gözükmektedir.


Saygılar sunarım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ