SÜBYE
Türker Ertürk

SÜBYE

Bu içerik 688 kez okundu.

Geçmişimizde avcılık ve yiyecek toplayıcılığı olduğundan ve bunun kalıtımsal kodlarımıza bir şekilde geçtiğinden olsa gerek insanların azımsanmayacak bir bölümü avcılığa meraklıdır. Ben de kara avcılığını sevmemekle birlikte denizde, gölde veya akarsuda yapılan avcılığa küçüklüğümden beri tutkunumdur. Çocukken oltayla, 20’li yaşlara eriştikten sonra da dalarak balık avladım ve hala fırsat bulursam giderim.


Çocukken hele yazın okullar tatilken neredeyse her gün balık tutmaya giderdim. Rahmetli annemin “etrafı kirletiyorsun” muhalefetine rağmen bir gün öncesinde oltalarımı ve yemlerimi hazırlardım.

 

Olta ile balık avcılığında genel olarak iki tür yem kullanılır. Birincisi canlı diğeri yalancı veya suni yemdir. Ben canlı yemi tercih eder en çokta sübye kullanırdım. Sübye (sepia cuttlefish) kafadan bacaklı bir deniz canlısı olup kalamara (squid) benzer ama mürekkebi daha fazladır.

Sübyeden çıkarılan et ince ince kesilir ve oltanın iğnesine geçirilir. Sıkı dokusu nedeniyle iğneden çabuk kurtulmaz ve balıkların didikleyip kaçmasına izin vermez. Bu yemin görevi balığı kandırmak, aldatmak ve oltanın iğnesini yutturarak yakalanmasını sağlamaktır.


6551 Sayılı Kanun


Hiç şüphe yok ki, Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’yi, YCHP haline getirebilmek, ülkemizin bir bölümünü önce özerkleştirmek ve sonra koparmak maksatlı emperyalist projede Erdoğan ve AKP’ye zorluk çıkartmamak, koltuk değnekliği yapmak ve halkı uyutmak için kaset operasyonu ile getirilmiştir.


Bu söylediklerimiz asla karalama değil. Karalama olması için isnat edilen suçlamaların dayanaksız olması lazım. Kılıçdaroğlu liderliğindeki YCHP yönetimi için yaptığımız suçlamaların hepsinin arkasını doldurduk ve kanıtlarını bu köşede size sunduk. Hala karalama yapıyorsunuz derseniz gerçekten ayıp olur!


Bakın, 15 Temmuz 2014’de Meclis’te “Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesi” ne dair 6551 sayılı kanun kabul edildi, sonrasında Cumhurbaşkanı tarafından onaylandı ve resmi gazetede yayınlandı. Çok uzun değil, sadece 6 maddeden oluşuyor, internetten bulup inceleyebilirsiniz.


Bu kanunla şimdiye kadar PKK ile yapılan görüşmeler yasal zemine oturtuluyor, gelecekte hesap sormanın önü kesiliyor, bundan sonra teröristlerle ve arkasında bulunan yabancı odaklarla serbestçe görüşebilmenin yolu açılıyor. Ayrıca en önemlisi TBMM’nin yetkisini Bakanlar Kurulu’na devrediyor.


Git AKP’yi düzelt!


Özet olarak ifade etmek gerekirse bu kanun; “çözüm süreci” olarak adlandırılan esasında dışarıdan dayatılan, silah bırakmamasına ve iç savaş kışkırtıcılığı yapmasına rağmen teröristlerle hükümetin rahatça pazarlık yapmasına imkan sağlayan ve bu konuda Meclis’i yok sayan bir düzenlemedir. Daha açık ifade edersek 6551 sayılı kanunla, Türkiye’yi bölmek için Bakanlar Kurulu’na yetki verilmektedir.


Bu kanuna MHP değil ama Kılıçdaroğlu liderliğinde YCHP destek vermiştir. Geçenlerde Kılıçdaroğlu “Açılımı Meclis’e getirin tartışalım” diyor. Kemal Bey, komiklik mi yapıyorsun, yoksa gerçekleri halkın gözünden kaçırmak için mi böyle söylüyorsun? Meclis’e getirmesinler diye hükümete yetki vermedin mi?


YCHP’nin Atatürk’e, Cumhuriyetin kurucu ideolojisine yaptığı düşmanlıklara delil çok. Yukarıda anlattığım sadece bir tanesi. Artık halk “Allah kahretsin” diyerek kerhen oy vermek istemiyor. Kamuoyu yoklamaları da bunu gösteriyor. Durumun farkındalar!


İşte bu nedenle Kılıçdaroğlu sübye bulma peşinde! Oltanın ucundaki iğneye takacakları bu sübyeler ile halkı kandırmak, aldatmak ve onun oyunu almak için. Bugüne kadar yurtsever mücadelesi ile öne çıkmış, ulusalcı ve milli tavırları ile ümit vermiş, Atatürkçü, Ergenekon ve Balyoz operasyonlarına kurban gitmiş bazı insanları yem olarak YCHP’ye monte etme arayışındalar. Bazılarını da kandırmışlar! “Gidip CHP’yi düzelteceğim” diyor. Madem o kadar beceriklisin git AKP’yi düzelt!
 

Saygılar sunarım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ