FAŞİST VE DİKTATÖR
Türker Ertürk

FAŞİST VE DİKTATÖR

Bu içerik 581 kez okundu.

Geçtiğimiz pazar Danimarka Atatürkçü Düşünce Derneği’nin (ADD) açılışını yapmak ve ilk konferansçısı olmak için Danimarka’nın Herning şehrindeydim. Cemaat, tarikat ve din simsarlığı türü faaliyetleri ayrı tutarsanız yaklaşık 75 bin insanımızın yaşadığı Danimarka’da böyle ve başarılı bir etkinlik ilk defa yapılmış.


Konferansa katılım, ilgi ve duyarlılık çok yüksek seviyedeydi. Konferansın konusu “Türkiye nereye gidiyor? Çıkış Yolu nedir?” idi. Tam tamına 4 saat kürsüde kaldım. Katılım yelpazesi çok genişti. Ülkücülerimiz, saf ve temiz dindarlarımız dahil herkes vardı.


Konferansın bitiminde türbanlı bir yurttaşımız eşiyle birlikte fotoğraf çektirmek için yanıma geldi. Milli Görüşten olduğunu söyleyerek anlattıklarımın çok büyük bir bölümüne katıldığı ifade etti. Bende kendisine eşiyle fikren her konuda anlaşıp anlaşamadıklarını sordum. “Bazı konularda görüş ayrılıklarımız var” dedi. Ben de kendisine “o zaman bizim de aramızda bazı ayrılıkların olmasının normal olduğunu” söyledim. Memnun ve mutlu olarak ayrıldı. Bu başarılı etkinlik nedeniyle Danimarka ADD’nin Başkanı Selcan Tekin’e, değerli ve yurtsever eşine ve yönetim kuruluna teşekkür ederim.


Dindar ve kindar


Üç günlük Danimarka seyahatim boyunca hiç polis göremedim, inanır mısınız? Gerçekten huzur ve refah içinde bir ülke! Bizim insanlarımız dahil herkesin yüzü gülüyor. Tam bir sosyal devlet! Çok az suç işleniyor. Yollarda ve çarşıda bisikletler kilitlenmiyor. Hırsızlık yok gibi. Kraliçeleri evinin önündeki karları kürekle kendi temizliyor, Başbakanları metro ile işe gidiyor ve belediye başkanlarının makam otomobilleri yok.  Bunları Türkler anlatıyor. Sordum; “Danimarkalılar dindar insanlar mıdır? “Bunların dinle ilgisi pek yoktur, hatta çoğunluğu ateisttir“ dediler.


Desenize ahlaklı, dürüst ve etik değerleri yüksek bir toplum “dindar ve kindar” insan yetiştirmekle olmuyor. AKP’nin iktidarda bulunduğu 13 yılda dindarlığa ve kindarlığa hız verildi ama ahlak çöktü, tecavüzcülük, kadına şiddet, hırsızlık, yolsuzluk ve kamu malını çalmak tavan yaptı. İleri demokrasi söylemleri ile ülkemize faşizm geldi ve diktatörlük egemen oldu.  Meclis’ten geçirilmeye çalışılan İç Güvenlik Yasası halkı ezebilmenin hukuki alt yapısıdır.


Bugün saat 1010’da İstanbul Anadolu Adliyesi 6. Asliye Ceza Mahkemesi’nde duruşmam var. Tayyip Erdoğan’a “faşist ve diktatör” dediğim için beni hapsetmek daha doğrusu sindirmek istiyorlar. Biz sözlerimizin arkasındayız. Önce “BOP eş başkanıyım” deyip sonra kıvırmayız.


Faşist sadece kendi düşüncesinin doğru olduğuna inanan ve diğer insanların düşüncesine saygı göstermeyen hatta insanları da kendi gibi düşünmeye zorlayana denir diyor sözlükler. Soruyorum size;  Erdoğan’ı faşist olarak nitelemekle yanlış değerlendirme mi yaptım.


“Bir Diktatörün Psikolojisi”


Bu konuşmayı “Taksim Gezi” olaylarının 1.Yıldönümünde Tekirdağ’da “Sessiz Çığlık” eyleminde yaptım. Tekirdağ’a gitmek için İstanbul’da yola çıktığımda gördüğüm manzara otobüsler, metrolar, tramvaylar ve vapurlar çalışmıyor ve her taraf polis kaynıyordu. Sanki şehirde sıkıyönetim vardı! Bunu demokrasi ile açıklayabilmek mümkün mü?


Erdoğan madem siyasetçi, bunlara katlanmak zorunda! Faşist ve diktatör değerlendirmesi niçin hakaret olsun ki! Dünyanın hangi demokratik ülkesinde internet yasakları kondu, sosyal paylaşım siteleri yasaklandı ve twitter’lar engellendi?


Çağdaş dünyada Erdoğan’ın padişahlığa özendiğini, Türkiye’yi diktatörce yönetmek istediği yaygın olarak yazılıyor ve söyleniyor. Eşi Emine Hanım’a “Bir diktatörün psikolojisi” kitabını niçin armağan ettiler ki? Bunun sizce bir anlamı yok mu?


Cumhuriyet Savcıları teröristlerle işbirliği yapan, anayasal suç işleyen, etnik ve mezhepsel kışkırtıcılık yaparak toplumsal barışımızı bozan Erdoğan hakkında soruşturma açmalı, benim değil!


Saygılar sunarım.

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ