TARİHİN AKIŞINI DEĞİŞTİREN ALTI SORTİ
Türker Ertürk

TARİHİN AKIŞINI DEĞİŞTİREN ALTI SORTİ

Bu içerik 711 kez okundu.

Sonuçları itibarıyla dünya tarihini en çok etkileyen ve hala etkilemeye devam eden iki büyük hava saldırısı olmuştur. Bunlardan birincisi aynı dil ailesine (Ural-Altay) mensup olduğumuz Japonya’ya ikincisi ise Amerika’ya yapılmıştır.


Fransızca kökenli bir kelime olan sorti çıkış anlamındadır. Havacılıkta ise bir görev uçuşu anlamında kullanılır. Görevin niteliğine göre 1 sortide bir veya birden fazla uçak olabilir.


Tam 70 yıl önce bugün (9 Ağustos 1945) Nagazaki kentine ABD tarafından Japonya’ya karşı yapılan saldırının ikinci sortisi icra edildi. Bu sortide “Bockscar” adlı B-29 tipi bombardıman uçağı “Fat Man” kod isimli 20 kiloton gücündeki Plütonyum-239 tipi atom bombasını Nagazaki’nin üzerine bıraktı. İlk sorti de üç gün önce (6 Ağustos 1945) Hiroşima kentine yapılmıştı. “Enola Gay” adlı yine B-29 tipi bombardıman uçağı “Little Boy” kod isimli 14 kiloton gücünde olan Uranyum-235 tipi atom bombası ile Hiroşima’yı ateş topuna döndürmüştü. Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki kentlerine yapılan bu Amerikan katliamında yaklaşık 225 bin sivil insan yaşamını kaybetti.


56 Yıl sonra Amerika’ya!


Japonya’ya iki sorti halinde yapılan bu saldırıdan 56 yıl sonra bu sefer dünya tarihini değiştiren ikinci büyük hava saldırısı dört sorti halinde ABD’nin bizzat kendisine yapıldı. 11 Eylül 2001 tarihinde gerçekleştirilen hava saldırısında birinci ve ikinci sortiler; Boeig-767 tipi iki uçakla New York’daki Dünya Ticaret Merkezi’nin ikiz kulelerine, üçüncü sorti; ABD Savunma Bakanlığı’nın Washington DC’de bulunan karargahı Pentagon’a yapıldı, dördüncü sorti ise; yolcularla teröristler arasında çıktığı söylenen mücadele sonucunda hedefine varamadan Pennsylvania kırsalına düştü.

 

Dört sorti halinde yapılan ancak birisi başarısız olan bu saldırıda toplam 2974 insan yaşamanı yitirdi. Fakat bu saldırı gerekçe gösterilerek ve teröre karşı tüm dünyada savaş ilan edildiği söylenerek İslam dünyasına karşı başlatılan savaşta yaşamını kaybeden Müslüman sayısı bugün itibarıyla 2 milyonu aştı.

 


11 Eylül saldırısı olmasaydı!


11 Eylül saldırısı tüm dünyada radikal değişikliklere neden oldu. ABD bu saldırıyı bahane ederek tek kutuplu küresel liderliğini ve hegemonyasını sürdürmek için sahip olduğu askeri üstünlüğü kural tanımaz bir biçimde kullanabilme şansını elde etti. ABD yine bu saldırı sayesinde ülke içinde daha fazla polis devleti olabilme ve sivil özgürlükleri güvenliği gerekçe göstererek kısıtlama fırsatını yakaladı.

 


Eğer 11 Eylül saldırısı olmasaydı uluslararası kurallar hiçe sayılarak Afganistan’a, Irak’a, Libya’ya, Pakistan’a, Yemen’e ve bugün IŞİD bahanesi ile Suriye’ye müdahale edilebilir miydi? ABD Ortadoğu’ya ve Körfez’e tüm ağırlıklarıyla yerleşebilir miydi? 11 Eylül saldırısının akşamında “ Usame Bin Laden ve El kaide “ sorumlu ilan edildi. Bir hafta geçmeden Afganistan’ın istilası gündeme geldi. Seneler bile sürebilecek Afganistan’a karşı savaş planları hazırdı bile!

 


2974 Amerikalı

 

Halbuki “Soğuk savaş“ döneminde Sovyetler Birliği’nin Afganistan işgaline direnilmesi için El Kaide ABD tarafından kurdurulmuş, lideri Usame Ben Laden CIA kamplarında eğitim almıştı. CIA, Arap orjinli ajanları vasıtası ile daha önce kendisi tarafından kurdurulan El Kaide içinde hep var oldu. 11 Eylül 2001 öncesi neler planlandığını öğrendiler. Belki de bu planlamayı içeride bulundurdukları ajanlar vasıtası ile özendirdiler! Daha sonra derin ABD devleti bu planın gerçekleştirilmesinin önünü açtı. 2974 Amerikalı, ABD’nin büyük çıkarları için kurban edilebilirdi! Evet, her iki hava saldırısından da (Japonya ve Amerika) ABD sorumludur. Birincisinde direkt olarak sorumludur, ikincisinde ise sorumluluk azmettirici ve özendirici olma seviyesindedir.

 


1945’de Hiroşima ve Nagazaki‘ye yapılan hava saldırısı; Uzakdoğu’nun yükselen bölgesel gücü Japonya’yı dize getirmek, uydu yapmak ve bölgeye yerleşmek içindi. 2001’de yapılan hava saldırısı ise; düşmanı somutlaştırmak ve ABD kamuoyunu düşmanın varlığına inandırmak, Ortadoğu bölgesine yerleşmek, tek kutuplu dünya düzenini sürdürebilmek, dünyanın siyasi haritasını yeniden şekillendirebilmek ve küresel hegemonyaya direnen güçlere terör bahanesi ezebilmek için yapıldı.

 


Saygılar sunarım.     

DİĞER YAZILAR
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
19 MAYIS 1919 TÜRK’ÜN DİRİLİŞ VE ŞAHLANIŞ GÜNÜNÜN ADIDIR
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ
ERMENİLERİN KATLETTİĞİ 519 BİN TÜRK’ÜN ACI ÖYKÜSÜ